ČLÁNOK
Najvyšší správny súd dal v spore Dôvery a ministerstva zdravotníctva za pravdu poisťovni
14. apríla 2022

Najvyšší správny súd SR vo štvrtok rozhodol vo vleklom spore zdravotnej poisťovne Dôvera a ministerstva zdravotníctva o určenie maximálnej výšky úhrady poisťovne za lieky. Rezort zdravotníctva podľa súdu nedostatočne odôvodnil svoje rozhodnutie v tomto prípade, pričom súd zamietol jeho kasačnú sťažnosť. Ako informovala Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., v uvedenej veci išlo o jej žalobu proti druhostupňovému rozhodnutiu bývalej ministerky zdravotníctva vo veci určenia maximálnej výšky úhrady poisťovne za štandardnú dávku liečiva pre príslušné referenčné skupiny v zozname kategorizovaných liekov.

Ministerka zdravotníctva námietky poisťovne Dôvera proti prvostupňovému rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva zamietla a napadnuté rozhodnutie potvrdila. Dôvera v žalobe argumentovala, že rozhodnutie ministerky zdravotníctva o jej námietkach nebolo náležite odôvodnené. Dôvera v reakcii na rozhodnutie súdu uviedla, že už pred štyrmi rokmi poukázala na chybu ministerstva zdravotníctva, pre ktorú prišiel rezort podľa jej prepočtov zhruba o 72 mil. eur. Najvyšší správny súd podľa poisťovne jej dal vo finále za pravdu, milióny eur zo systému sú však už nenávratne stratené. „Zdravotníci zbytočne prišli o veľký objem peňazí potrebných na liečbu pacientov. Veríme, že podobná situácia sa nebude opakovať, obzvlášť dnes, keď je zdravotníctvo opäť na kolenách,“ informovala Dôvera.

Podstatou sporu boli úhrady za lieky, ktoré ministerstvo zdravotníctva vedie v zozname kategorizovaných liekov. Ten určuje, ktoré lieky majú zdravotné poisťovne hradiť a v akej výške. Rezort do tohto zoznamu pravidelne dopĺňa nové lieky a má súčasne strážiť pomer medzi platbami zdravotnej poisťovne a úhradami pacientov. Dôvera pred rokmi upozornila, že táto revízia neprebiehala dôsledne. Výsledkom bol masívny únik peňazí z verejného zdravotného poistenia. Podľa prepočtov Dôvery za 72 mil. eur, o ktoré prišiel rezort, by sa dali na Slovensku postaviť napríklad dve menšie nemocnice.

Na efektívne vynakladanie peňazí v zdravotníctve podľa poisťovne nebude mať toto rozhodnutie nijaký vplyv. Zákony a s nimi súvisiaca vyhláška sa totiž medzičasom zmenili. „Rozhodnutie súdu, ktorý nám dal za pravdu, je dobrou aj smutnou správou. Dobrou správou je, že žiaden minister nemôže svojvoľne porušovať platné zákony. Smutnou, že hoci sme na nezákonný postup upozorňovali a opakovane vyzývali na nápravu, situácia musela dospieť až tak ďaleko, že celá vec skončila na súde,“ dodala Dôvera.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS