ČLÁNOK
Najväčší slovenský výrobca kotlov Protherm urobil výrobný rekord
31. augusta 2003

V spoločnosti Protherm v utorok 26.augusta vyrobili dve smeny pracovníkov rekordných 1094 plynových kotlov za jeden deň. Doposiaľ každý deň opustilo výrobné linky približne 950 kotlov. Rekordný utorok v tomto modernom, plne automatizovanom výrobnom podniku potvrdzuje pravidlo, že Protherm vždy cieľavedome ide za svojimi víziami, ktoré nezostávajú iba v rovine plánovania. Pri príležitosti tohto úspechu sa vo výrobnej hale stretli so zamestnancami majitelia a zároveň zakladatelia spoločnosti Ing. Peter Vlach a Ing. Jiří Hlavsa, v súčasnosti generálny riaditeľ Prothermu, ďalej Ing. Peter Kuba , výrobný riaditeľ, Ing. Peter Wolf, obchodný riaditeľ a zástupca najväčšieho dodávateľa, generálny riaditeľ Ing. Viktor Klemon z v.d. Didaktik. „Vyrobiť tisís deväťdesiatštyri kotlov v priebehu jedného dňa je pre Protherm veľký historický úspech. Plán na rok 2003 je vyprodukovať 160.000 kotlov, no už 15. augusta sme prekročili magickú hranicu 100.000, takže plán splníme v predstihu. V roku 2002 sme prekročili hranicu výroby 100.000 kotlov za rok, čím sme sa zaradili do skupiny veľkých európskych výrobcov v tejto oblasti,“ komentoval úspechy Prothermu Ing. J. Hlavsa.

Všetky výrobky sú certifikované poprednými európskymi skúšobňami a sú vyrábané systémom kvality ISO 9001. „Srdcom“ podniku je päť výrobných liniek s taktovým posunom. Všetky linky sú ukončené modernými počítačovými stanoviskami výstupnej kontroly, cez ktorý musí prejsť každý kotol skôr než po zabalení postúpi do skladu. Kvalita kotlov je taktiež preverovaná nezávislými pracovníkmi útvaru kvality na pracovisku, vybavenou najmodernejšou technikou. „Výnimočnosť Prothermu spočíva v tom, že na Slovensku je jedinou firmou, ktorá dokáže predávať vyhradené technické zariadenie, akým plynový kotol bez pochýb je, a navyše má svoj vlastný vývoj výrobkov, výrobu a vysoký predaj a vývoz,“ zdôraznil Ing. P. Kuba. „My vyvážame duševnú prácu našich zamestanancov zhmotnenú vo výrobkoch,“ dopnil Ing. P. Vlach.

Ing. Viktor Klemon, generálny riaditeľ výrobného družstva Didaktik – najväčšieho dodávateľa kľúčových komponentov úspech Prothermu komentoval slovami: „je to neuveriteľný trinásťročný príbeh, ktorý sa však stal realitou, od prvého vyrobeného kotla až po ten dnešný rekordný. Táto dlhoročná spolupráca sa vyznačovala ústretovosťou v hľadaní riešení mnohých problémov…“

Na začiatku bol elektrokotol

Spoločnosť Protherm založili v roku 1991 v Prahe Ing. Peter Vlach a Ing. Jiří Hlavsa, v tom čase obaja pôsobiaci v zahraničnom obchode. O rok neskôr sa výroba rozšírila aj na Slovensko, a tak sa v Skalici začalo s produkciou, v tom období najúspešnejšieho výrobku spoločnosti – elektrokotla. Manažment si však uvedomil, že vzhľadom k rozširujúcej sa plynofikácii budú musieť vyjsť v ústrety zákazníkovi a výroba sa preorientovala na plynové vykurovacie zariadenia. Práve v Skalici začali v roku 1994 s produkciou závesných plynových kotlov. Bola to prvá výroba tohto druhu na Slovensku. Hlavnými atribútmi spoločnosti sa stala dynamika, inovácia, kreativita a úspechy nedali na seba dlho čakať. Okrem toho, že sa Protherm stal firmou s vedúcim postavením na slovenskom trhu, v roku 1996 do nej vstúpil významný zahraničný partner, francúzska spoločnosť Saunier Duval, súčasť medzinárodného koncernu Hepworth. V roku 2001 Hepworth kúpila nemecká spoločnosť Vaillant. V súčasnosti je skupina Vaillant Hepworth Group vedúcou spoločnosťou vo výrobe vykurovacej technológie v Európe, s 26% podielom na trhu.

Spoločnosť Protherm vyrába široký sortiment 92 kotlov na zemný plyn, propán a elektrinu, ktoré vyváža do 25 krajín sveta. Na našom trhu zastáva veľmi silnú pozíciu v oblastiach produkcie a predaja plynových nástenných, stacionárnych, kondenzačných kotlov a elektrokotlov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS