ČLÁNOK
Najväčší prepad zaznamenali akciové podielové fondy
24. júla 2002

V uplynulom týždni zaznamenali takmer všetky otvorené podielové fondy negatívny vývoj. Nepriaznivé správy o hospodárení amerického podnikateľského sektora sa podpísali predovšetkým pod pokles fondov investujúcich do akcií, ako aj zmiešaných fondov. Väčšina dlhopisových fondov dosiahla nárast hodnoty, jeho dynamika bola však len veľmi nízka. Vyplýva to z údajov poskytnutých Asociáciou správcovských spoločností (ASS).

Ako obvykle vykázali minimálny nárast hodnoty podielov fondov peňažného trhu. Spomedzi nich sa najviac darilo Korunovému peňažnému fondu, ktorý spravuje Tatra Asset Management (TAM). Jeho hodnota stúpla o 0,16 %. Spomedzi dlhopisových fondov správcovských spoločností, združených v asociácii, sa dvom tretinám podarilo dosiahnuť rast hodnoty, zvyšná tretina zaznamenala pokles. Najviac klesla hodnota podielového fondu Dolárového dlhopisového od TAM o 1,89 %. Na druhej strane, najpriaznivejší vývoj odzrkadľujúci sa v náraste o 0,64 % zaznamenal Eurofond spravovaný VÚB Asset Management.

Iba nepatrnému množstvu akciových fondov sa v uplynulom týždni podarilo vyhnúť prepadu. Poklesy amerických akciových indexov sa premietli do značného poklesu mnohých fondov, ktorých investičná stratégia je zameraná na akcie. Najhlbší prepad o 10,13 % zaznamenal Equity Fund Oil spravovaný KBC. Správca fondov KBC pritom v rámci fondu Equity Fund Biotechnology získal aj opačnú priečku v rebríčku výkonnosti za posledný týždeň. Tento fond totiž zhodnotil o 4,36 %.

Iba jeden fond medzi zmiešanými fondmi správcovských spoločností, združených v ASS, zhodnotil svoj podiel. Je ním Interkonto od Živnobanky s nárastom o 0,84 %. Ostatné zmiešané fondy poklesli, pričom najvýraznejšie, o 4,05 %, to bolo v prípade Zahraničného rastového fondu spravovaného AAF.

Minulý týždeň napísal nepríjemný scenár aj strešným fondom, ktoré takmer všetky strácali. Najhlbšie sa prepadol Amerikan Selection od VB s poklesom o 6,31 %, naopak, najvýraznejší rast zaznamenal Master Fund Sectors od Veri Trésor s rastom o 0,35 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS