ČLÁNOK
Najpôvabnejšie zareagovali na Greenspanovo vystúpenie akcie
19. februára 2001

Časy sa menia. Zatiaľ čo v minulosti FED šetril prekvapeniami ako šafránom, tento rok ich rozdáva v priam pravidelných dávkach. V januári to bolo nečakané znižovanie sadzieb, vo februári zase nečakaný optimizmus v Greenspanovom vystúpení pred senátom. Podľa šéfa FED je recesia americkej ekonomiky v súčasnosti nepravdepodobná a tohtoročný rast by mohol dosiahnuť 2,5%. Viac ako dobrá správa potom, ako viacero amerických analytických domov začalo hovoriť o tohtoročnom raste na úrovni 1,5%.

Reakcia trhov na toto vystúpenie bola nesmierne zaujímavá. Dolár posilnil a euro voči nemu strácalo až ku úrovni 90 centov. Tento vývoj bol pochopiteľný. Hlavnou silou hýbucou vzájomným kurzom je v súčasnosti rastový diferenciál a ten začínal hovoriť opäť hovoriť v prospech Ameriky, respektíve zmenšili sa šance Európy výraznejšie prekonať rast americkej ekonomiky.

Dlhopisy sa rozbehli nadol, čo takisto plne zodpovedá logike. Znížili sa vyhliadky znižovania sadzieb. Súčasný konsenzus hovorí ešte o jednom 50 bodovom znížení v marci a potom sa uvidí. Výnosy dlhopisov sa museli prispôsobiť zmenenému očakávaniu. Dvojročný výnos sa v tohtoročných minimách pohyboval na 4,5%, aj po marcovom znížení by sadzby FED zostali na 5%. Každopádne je možné, že Greenspan sa mýli a americká ekonomika smeruje k recesii. V takom prípade by posledný vývoj vytvoril skvelé podmienky na nákup dlhopisov, podľa nás však tento rok bude pre zmenu rokom akcií.

Najpôvabnejšie zareagovali na Greenspanovo vystúpenie akcie. Klesali, podľa komentárov z trhu to bolo odôvodnené sklamaním z poklesu očakávania znižovania sadzieb. Takáto argumentácia je pritom na hlavu postavená – znižovanie sadzieb by malo pokračovať iba v prípade hrozby recesia, naopak zníženie rizika recesie je pre korporácie a ich ziskovosť a teda aj pre akcie samozrejme veľmi dobrou správou.

Iracionálna reakcia akciového trhu je dôkazom jeho súčasnej slabosti. Ako konštatujú viaceré hlasy, súčasný problém je problémom hlavne a v prvom rade psychologickým. Minuloročná korekcia spochybnila predošlé nazeranie na trh, hlavne na časť nových technológií. V súčasnosti sme svedkami hľadania nového základu, o ktorý by sa mohol oprieť následný rast.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS