ČLÁNOK
Najnovším záujemcom o Dopravnú banku je grécka Popular Bank
3. júla 2000

Uvalenie nútenej správy na Dopravnú banku bolo pre predsedu dozornej rady Igora Rutšeka nečakané, lebo banka podľa jeho slov plnila všetky kritéria Národnej banky Slovenska (NBS) okrem kapitálovej primeranosti. „Po piatkovom valnom zhromaždení (VZ) som nemal pocit, že by kroky centrálnej banky mali byť tak rýchle,“ povedal I. Rutšek na tlačovej besede. Súčasne však zavedenie nútenej správy po medializácii piatkovej abdikácii predstavenstva a výrokoch niektorých štátnych úradníkov považuje za správne a jediné možné opatrenie na ochranu banky. Rutšek je zároveň riaditeľom štátneho podniku Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), ktorý vlastní 37,5-percentný podiel v banke.
I. Rutšek sa domnieva, že banka je naďalej životaschopná, nútený správca môže pokračovať v rokovaniach o vstupe investora. Najnovším záujemcom je Popular Bank Ltd. z Grécka. Podľa Rutšeka stále jestvuje viacero alternatív vývoja, nielen predaj za symbolickú cenu, konkurz či vyrovnanie. Akcionári mali snahu banku uchovať, centrálna banka a rezortné ministerstvo sa však vyslovili proti vstupu nebankových subjektov, ktorí mali o banku záujem. I. Rutšek pripustil, že akcionári mohli viesť rokovania o vstupe ďalších investorov razantnejšie. Ako poznamenal, dátum na abdikačnom liste predstavenstva, ktoré odstúpilo práve na protest proti pomalému postupu rokovaní, bol dopísaný ručne.
Vyzdvihol poistenie podnikateľských vkladov DB v Dopravnej poisťovni. Podľa jeho tvrdení audítorská firma Ernst & Young písomne upozornila akcionárov na nutnosť tvorby dodatočných opravných položiek až 15. mája. Na VZ preto rozhodli o vyčlenení 200 mil. Sk. Koncoročná strata tak vzrástla na 350 mil. Sk, čo s predchádzajúcou kumulovanou stratou 550 mil. Sk prekročilo 800 miliónové základné imanie banky. Za príčinu neúspechu manažmentu považuje I. Rutšek najmä zotrvačnosť negatívnych procesov a komplikovanosť zmeny klientov. Dodal, že Dopravná banky nemala nikdy bezchybné renomé.
NBS zaviedla na DB nútenú správu v sobotu kvôli narastajúcej nekrytej strate banky, ktorá bez dostatočného kapitálu nedokázala vytvoriť zodpovedajúce opravné položky na krytie klasifikovaných úverov. Centrálna banka i nútený správca preferujú rýchle vyriešenie situácie v banke, ktorá má v súčasnosti 50 000 vkladových účtov a disponuje primárnymi vkladmi od nebankových subjektov v objeme 2,4 mld. Sk. Výška úverového portfólia sa pohybuje na úrovni 1,6 mld. Sk. O vstup do banky deklarovali záujem najmä 4 nebankové spoločnosti, J&T Finance Group, banskobystrický Drukos, obchodník s cennými papiermi Horizont vlastniaci spoločnosť B.M.G. Invest a investičný fond Alfa Finanz. Najväčším akcionárom banky je Slovenská sporiteľňa so 45-percentným podielom, IRB vlastní 15 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 3. 2021

USD 1,194 0,010
CZK 26,303 0,095
GBP 0,863 0,000
HUF 366,290 1,760
CAD 1,516 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS