ČLÁNOK
“ Najnovšie posolstvo Usama bín Ladína je podľa amerických a britských predstaviteľov „“aktom zúfalstva““
5. novembra 2001

Saudsko-arabský disident Usama bín Ladín, ktorý sa skrýva na neznámom mieste v Afganistane, obvinil všetkých moslimov, podporujúcich americkú vojenskú kampaň. Podľa bín Ladína zradili vieru. Usama opätovne vyzval na „svätú vojnu“, ktorej cieľom má byť obrana afganských ľudí.

Videonahrávku, ktorú exkluzívne získala televízna stanica Al-Džazíra, označili americkí i britskí predstavitelia za „akt zúfalstva a beznádeje“. Britská vláda v tejto súvislosti zdôraznila, že Usama bín Ladín sa sám izoloval od umiernených moslimských kruhov.

Tento saudsko-arabský disident, ktorý mal organizovať a financovať viaceré brutálne teroristické útoky, vrátane samovražednej agresie proti Svetovému obchodnému centru a Pentagonu, tvrdo kritizoval aj Organizáciu spojených národov a jej generálneho tajomníka Kofi Annana označil za „zločinca“.

Arabi, ktorí podporujú OSN, sú „neveriaci“, pretože OSN je iba „nástrojom zločinu“. Moslimov masakrujú každý deň a Organizácia spojených národov „nepohne ani prstom“. Vyše 50 rokov vraždia našich bratov v Kašmíre a OSN nepodnikla nijakú akciu. Bez akéhokoľvek dôkazu chŕli rezolúcie, ktoré podporujú „nespravodlivú, barbarskú a tyranskú“ americkú agresiu proti Afganistanu, ktorý sa iba nedávno vymanil z krutej vojny proti Rusom.

Usama ďalej tvrdí, že afganský konflikt je vojnou medzi kresťanstvom a islamom a prezident Bush má byť podľa neho vodcom tejto „križiackej výpravy“.

Videonahrávku získala Al-Džazíra prostredníctvom svojej redakcie v Kábule. Ide v poradí už o piate vyhlásenie Usama bín Ladína a jeho teroristickej organizácie Al-Kajdá od začiatku októbra.

Usama tvrdí, že neexistuje nijaká súvislosť medzi teroristickými útokmi na USA a Afganistanom.

V jednej z predchádzajúcich nahrávok Al-Kajdá však jednoznačne schvaľuje agresiu na Spojené štáty s tým, že podobné útoky budú pokračovať…

Podľa dôveryhodných zdrojov by údajne malo dôjsť počas tohto týždňa k zničeniu alebo k vážnemu poškodeniu mostov v Kalifornii, vrátane Golden Gate Bridge v San Franciscu.

V ostatných troch dňoch pokračovali letecké útoky na Afganistan, nálety

bombardérov B-52 na strategické oblasti, ktoré ovláda Taliban, boli „veľmi intenzívne“ a vojenské zdroje hovoria o doteraz „najničivejších náletoch“, ktoré zasiahli aj pohorie Tutachan, kde sú stabilne dislokované talibanské vojská. Ich delostrelectvo znemožňuje využiť kľúčovú leteckú základňu Bagram, ktorá je v rukách Severnej aliancie.

Biely dom zopakoval svoje rozhodnutie pokračovať v operáciách na afganskom teritóriu aj počas Svätého mesiaca – Ramadánu, ktorý sa začína v polovici novembra.

Poradkyňa prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová doslova povedala, že „Spojené štáty si nemôžu dovoliť takúto prestávku…“

Vodcovia opozície oceňujú fakt, že americká kampaň bude pokračovať, no viacerí islamskí vodcovia vyjadrili obavy, že operácie počas Ramadánu by mohli spôsobiť nepokoje vo viacerých krajinách.

Spojené štáty sa rozhodli vystupňovať aj propagandistickú vojnu proti Talibanu – Snemovňa reprezentantov totiž vyjadrila súhlas s vysielaním rozhlasovej stanice Rádio Slobodný Afganistan – RFA, ktorá má vysielať v lokálnych jazykoch a sústavne vysvetľovať zmysel a zameranie amerických vojenských operácií v Afganistane.

Na vysielanie RFA sa vyčlení 20 miliónov dolárov. Fungovanie tejto stanice má zároveň zefektívniť tok informácií medzi Afganistanom a ostatným svetom.

Podobnému účelu bude pravdepodobne slúžiť aj britsko-americké mediálne centrum v Pakistane.

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :

Pentagon potvrdil, že plánuje podstatne zvýšiť stav pozemných vojsk, ktoré operujú na území Afganistanu. Momentálne ide o menej ako sto mužov, no minister obrany USA Donald Rumsfeld uviedol, že tento počet sa zvýši v najkratšom možnom čase na trojnásobok až štvornásobok

Špeciálny vyslanec Organizácie spojených národov pre Afganistan Lachdar Brahímí varoval, že nemôže predložiť nijaký časový plán politického riešenia, ktorý by definoval mocenskú alternatívu voči Talibanu

Vydavateľ pakistanského denníka Daily Jang obdržal list, ktorý bol pozitívne testovaný na antrax. Ak sa táto správa definitívne potvrdí, išlo by o vôbec prvý útok tohto druhu na neamerickú organizáciu

Korešpondent BBC Simon Ingram, ktorý bol v skupine novinárov pod ochranou talibanských vojsk v Kandaháre doslova povedal, že viaceré okolité dediny bez podstatného vojenského významu sú „totálne zničené…“

Americké lietadlá aj včera zaútočili na pozície Talibanu severne od hlavného mesta Kábulu a pri hraniciach s Tadžikistanom

V Spojených štátoch potvrdili už 17-ty prípad antraxu

Minister obrany Donald Rumsfeld začal turné v piatich krajinách s cieľom zintenzívniť podporu ofenzívy proti Talibanu. Navštívil Rusko, v Uzbekistane rokoval o prípadnom využití leteckej základne v Chanabade, ktorá sa nachádza 90 kilometrov od afganských hraníc. Rumsfeld včera pricestoval do Pakistanu.

Taliban prepustil francúzskeho novinára, ktorý preoblečený prenikol na afganské územie

Hrozba recesie v Spojených štátoch dostala ešte reálnejšiu podobu vzápätí po publikovaní informácie, že v dôsledku septembrových útokov na americké mestá stratilo prácu zhruba 500 000 ľudí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS