ČLÁNOK


,

Najaktuálnejšie dáta vo sfére IT sú značne zmiešané
30. mája 2002

Investori, ktorí venujú pozornosť bonite akcií technologických firiem, pozorne sledujú najmä výdavky korporácií v tejto oblasti. Najnovší prieskum, ktorý uverejnili Goldman Sachs a Gartner, popredná americká výskumná skupina pre informačné technológie – IT, však jasne ukazuje, že výdavky kapitálovo silných firiem sa zrejme do konca tohto roka nebudú radikálnejšie zvyšovať.

Tento faktor negatívne ovplyvní výnosy najmä amerických spoločností, ktoré vyrábajú hardware, software, prípadne poskytujú služby vo sfére IT.

V analýze Goldman-Gartner sa zdôrazňuje, že až 89% výkonných riadiacich predstaviteľov v sektore informačných technológií síce očakáva počas tohto roka ozdravenie globálnej ekonomiky, avšak 78% neráta s podstatným zvýšením rozpočtov na nákup IT.

Goldman Sachs dodáva, že takéto hodnotenie negatívne postihne až 25 špičkových softvérových firiem. O čosi optimistickejší je však Gartner, ktorý uvádza, že výdavky na IT sa v štvrtom kvartáli mierne zvýšia a ich celoročný rast dosiahne hladinu 1,5%. Časť amerických technologických firiem ešte začiatkom tohto roka vychádzala z prognóz, podľa ktorých má dôjsť na trhu k zastaveniu sústavného poklesu, ktorý nahradí signifikantnejšia stabilizácia. Malo teda ísť o signál, že celý sektor je v očakávaní „lepších dní“. Už v marci 2002 však IBM, Oracle a ďalšie špičkové spoločnosti deklarovali výrazný pokles predaja, hoci súčasne dodávali, že výhľad je optimistický, pretože objednávky na nákup nových informačných technológií sa nezrušili, ale došlo iba k ich odkladu. Výnimku predstavujú iba menšie firmy, ktoré produkujú bezpečnostný softvér, a ktoré stále zostávajú v centre pozornosti nákupných aktivít zo strany „mamutích“ spoločností a korporácií. Výrazným javom ale je, že do objednávania nových IT – celkov a ich komponentov sa oveľa výraznejšie zapájajú finanční riaditelia firiem, ktorí tlačia do úzadia firemných odborníkov na informačné technológie. Skrátka – IT a ich získavanie sa tvrdo posudzuje na základe ukazovateľa návratnosti investícií – ROI.

Napríklad Dell, ale aj Hewlett-Packard po zlúčení s Compaqom, zaznamenávajú vyšší predaj, ďalšie spoločnosti však pokračujú v trende „zoštíhľovania“ v podobe znižovania nákladov a prepúšťania zamestnancov. Najnovším príkladom je ďalšie kolo eliminovania pracovných pozícií, ktoré IBM oznámil ešte počas minulého týždňa.

Veľmi vážnym impulzom však môžu byť dáta, ktoré publikoval World Semiconductor Trade Statistics, podľa ktorých sa globálny dopyt po mikročipoch zvýši v tomto roku o 2,3%. Ide síce o veľmi mierne ozdravenie, pretože počas minulého roka došlo v tomto segmente trhu k 32%-nému prepadu, teda k najvýraznejšiemu poklesu v histórii celého odvetvia. Zdroj optimizmu sektoru IT ale spočíva v tom, že práve mikročipy signalizujú začiatok, ale aj koniec recesie. V rokoch 2003 a 2004 možno očakávať robustný rast dopytu na úrovni 21,7%, respektíve 14,5%.

Najaktuálnejšie dáta vo sfére IT sú však značne zmiešané. Prvotné ukazovatele v Japonsku síce hovoria o obrate v priemyselnej produkcii, ktorá sa v apríli zvýšila o 0,2%, no akcie Sony sa včera znížili o 1%, NEC skĺzol o 1,6% a Fujitsu o 2,3%.

Nikon však zaznamenal vzostup až o 5%.

Operátori mobilných sietí sú takisto v značnom pohybe. France Telecom oznámil, že je veľmi blízko k dohode ohľadne prevzatia nemeckého MobilCom-u, ktorý musí na základe dohody so štyrmi úverujúcimi finančnými inštitúciami (Deutsche Bank, Merrill Lynch, ABN Amro a Société Générale) reštrukturalizovať svoj dlh v objeme 4,2 miliardy amerických dolárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS