ČLÁNOK
Nafta Gbely pôjde do spoločného podniku SPP a FNM
20. mája 1999

Vláda SR v stredu podporila vytvorenie spoločného podniku Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP) a Fondu národného majetku (FNM), ktorý bude zastrešovať činnosti spojené s prevádzkou zariadení na skladovanie zemného plynu v SR. Do spoločného podniku budú prevedené akcie Nafty, a.s., Gbely ako i dcérskej spoločnosti Nafta Trade. Vlastnícky podiel SPP a FNM na novovytvorenom podniku bude 50:50. Ako pre agentúru SITA povedal minister hospodárstva Ľudovít Černák, týmto riešením ostanú zachované strategické záujmy SR, polovička očistenej a revitalizovanej spoločnosti bude ponúknutá zahraničným investorom.
Akútne záväzky spoločnosti Nafta Gbely by mali byť vykryté z toho, čo do spoločného podniku vloží SPP. Odhady nákladov na ozdravenie Nafty Gbely a odkúpenie Nafta Trade sú podľa Černáka veľmi presne určené. Pri vstupe SPP do spoločného podniku sa minimalizuje možnosť cross-defaultu Nafty, rozloženie splátok bude pre SPP rozumnou finančnou záťažou. Presnú sumu Ľ. Černák nechcel špecifikovať.
Podľa ministra je v záujme SPP i SR, aby výberové konanie prebehlo veľmi rýchlo. Záujem o vstup do spoločného podniku už prejavili prakticky všetci európski plynári, ako i najsilnejšie svetové plynárenské spoločnosti. O konkrétnych ponukách sa na vláde nehovorilo, prijal sa len právny postup pre transparentný výber strategického investora. Ľ. Černák predpokladá, že vypísanie tendra a výber investora bude otázkou niekoľkých týždňov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS