ČLÁNOK
Nadobúdateľom akcií 32,01 % akcií Nafty má byť vraj Gasfin, dcéra SPP
3. augusta 1999

Na parkete Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) sa v pondelok realizoval obchod s 32,01 % akcií Nafty Gbely. Uvedený obchod súvisí podľa maklérov a právneho zástupcu Fondu národného majetku (FNM) SR Ernesta Valka pravdepodobne s uplatnením záložného práva na tieto akcie zo strany Tatra banky. Tatra banka sa vzhľadom na bankové tajomstvo odmieta k celej problematike vyjadriť. Do prevodu je cez svoju dcérsku spoločnosť Gasfin zainteresovaný Slovenský plynárenský priemysel, š.p., (SPP), ktorý má byť podľa zdrojov SITA nadobúdateľom 32,01 % akcií Nafty. Gasfin je obchodník s cennými papiermi a je 100-percentná dcérska spoločnosť SPP.
Ako pre agentúru SITA povedal maklér Istrobanky Rastislav Paulíny, kľúčovým momentom pri tomto obchode bude štvrtok. Podľa jeho slov obchod bol zatiaľ len nahlásený, čo ešte neznamená, že došlo, resp. dôjde aj k fyzickému prevodu akcií. Keďže išlo o anonymný obchod, vysporiadanie je T+3 dni. V tomto prípade k nemu dôjde vo štvrtok. Ďalším dôležitým momentom transakcie je, že súd zablokoval akcie Nafty patriace Druhej obchodnej, pričom aj spomenutých 32 % by malo byť z tohto balíka. Ako ďalej uviedol, v závislosti od typu blokácie môže BCPB obchod úplne pozastaviť a uplatniť voči predávajúcemu sankcie.
Podľa právneho zástupcu FNM E. Valka, predbežné opatrenie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorým zakázal Druhej obchodnej možnosť nakladať s akciami Nafty Gbely, neumožňuje ani uplatnenie záložného práva na akcie tejto spoločnosti. Súd totiž podľa jeho slov zablokoval akcie Nafty vo vlastníctve Druhej obchodnej, takže s nimi nie je možné vôbec manipulovať. S týmto názorom sa stotožnilo podľa neho aj Stredisko cenných papierov (SCP) SR. Ako povedal prezident FNM Ľudovít Kaník, pokiaľ súd nezruší predbežné opatrenie, v právnom štáte nie je predaj blokovaných akcií možný. Očakáva teda, že k fyzickému prevodu akcií nakoniec nedôjde.
O tom, že názory zainteresovaných inštitúcií na dnešnú transakciu na BCPB sa rôznia, svedčí aj skutočnosť, že v podvečerných hodinách sa na Ministerstve financií (MF) SR koná rokovanie za účasti zástupcov MF, SCP, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a FNM.
Podľa dostupných informácií má Tatra banka záložné právo na časť akcií Nafty Gbely. Koncom júla bol totiž splatný úver Druhej obchodnej vo výške vyše 300 mil. Sk, ktorý bol zabezpečený zo strany banky záložným právom na 32 % akcií Nafty Gbely.
NS SR zablokoval svojim predbežným rozhodnutím z 20. júla Druhej obchodnej možnosť nakladať s akciami Nafty Gbely. Proti rozhodnutiu NS sa už nie je možné odvolať. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý zamietol návrh na predbežné opatrenie k akciám Nafta Gbely. FNM sa proti rozhodnutiu krajského súdu, ktorý zamietol návrh fondu na vydanie predbežného opatrenia, odvolal už začiatkom apríla. Krajskému súdu však trvalo až 10 týždňov, kým odvolaciu žiadosť poslal na NS SR. Návrh na blokáciu nakladania s akciami podal právny zástupca FNM Ernest Valko ešte začiatkom marca spolu so žalobou o neplatnosť pôvodnej privatizačnej zmluvy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS