ČLÁNOK




Na zvýšenie PPI vplýval najmä silný dolár a drahá energia
27. novembra 2000

Index výrobných cien (PPI) sa v októbri zvýšil o 1 %, jeho medziročná hodnota sa dostala na 8,8 %. Tieto údaje zverejnil Štatistický úrad SR. Pod zvýšený medzimesačný rast indexu sa podľa analytikov podpísalo oslabenie koruny voči doláru a rast cien energií.

„Niektoré firmy menia svoje ceny raz za kvartál a preto je možné, že v októbrovom čísle sa prejavili aj inflačné očakávania,“ komentoval zverejnené výsledky analytik Československej obchodnej banky Ľudovít Ódor. V prípade, že sa situácia na trhu s ropou upokojí a nedôjde k ďalšiemu výraznému posilneniu amerického dolára, rast cien priemyselných výrobcov sa môže v budúcom roku znížiť na polovicu súčasnej hodnoty. Inflačné tlaky sú zatiaľ podľa Ľ. Ódora mierne, avšak vysoké rasty cien priemyselných výrobcov predstavujú určitú hrozbu pre spotrebiteľské ceny. Ako ďalej dodal, súčasná vysoká konkurencia a slabší dopyt však pravdepodobne nedovolí „prenesenie“ značnej časti zvýšených nákladov do spotrebiteľských cien.

Rast cien plynu a elektrickej energie pre obyvateľstvo má relatívne malý priamy vplyv na zvýšenie inflácie, povedal analytik Slovenskej sporiteľne (SLSP) Tomáš Kmeť. Iná situácia je v indexe cien priemyselných výrobcov, kde zmeny cien plynu a elektrickej energie pôsobia v oveľa väčšej miere. „Očakávame, že ceny priemyselných výrobcov môžu po zvýšení cien energií vzrásť nad hranicu 3 % na mesačnej báze, takže priemerný rast cien priemyselných výrobcov sa bude stále pohybovať nad 10 %,“ povedal analytik SLSP.

Pod výraznejší rast cien priemyselných výrobcov sa aj podľa analytika Tatra banky Róbert Pregu

podpísal prevažne rast kurzu amerického dolára a cien energií. Súčasná vysoká úroveň cien energií je podľa neho dôsledkom silnej svetovej ekonomickej konjunktúry. V budúcom roku preto možno očakávať ich pokles. Pod stabilizáciu cien by sa mal podpísať aj vývoj kurzu dolára, ktorý by v budúcom roku nemal rásť takým tempom ako tomu bolo v tomto roku, dodal R. Prega.

Okrem očakávaného rastu cien ropných produktov zdraželi v októbri najmä kovy a kovové výrobky o 2 % medzimesačne, potraviny a tabak o 1,1 %, elektrické a optické zariadenia 1,5 % a v dôsledku zmeny štruktúry odberov aj ceny elektriny a plynu 1,2 %. Na medziročnej báze boli ceny výrobcov v priemysle v úhrne vyššie o 8,8 %, čo je druhá najnižšia tohtoročná hodnota po januári, v priemere od začiatku roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 1999 vzrástli ceny výrobcov v priemysle o 10 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS