ČLÁNOK
Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v objeme 4 miliardy eur
23. marca 2020

Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené alebo voľné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie v objeme 4 miliardy eur. Ako v pondelok informovala podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), je potrebné okamžite urobiť audit výziev, ktoré v súčasnosti bežia, aby sa tieto peniaze mohli použiť tam, kde sú najviac potrebné.

„V súčasnosti sú tri najväčšie oblasti, kde bude potrebné presúvať eurofondy. Jednou oblasťou sú malé a stredné podniky, druhou oblasťou sú zdravotnícke zariadenia a treťou oblasťou je Operačný program Ľudské zdroje. To znamená na pomoc ľuďom, ktorí buď sú v karanténe, nemôžu robiť, alebo sú najviac postihnutí následkami koronavírusu,“ povedala Remišová po prevzatí úradu vicepremiérky. Po príslušných zmenách kompetenčného zákona bude vykonávať aj funkciu ministerky pre investície a regionálny rozvoj.

Slovensko od Európskej komisie žiada čo najflexibilnejšie pravidlá pre eurofondy, aby podľa vicepremiérky mohlo prostriedky presúvať medzi jednotlivými prioritnými osami operačných programov a okamžite ich použiť tam, kde je to najviac potrebné na zníženie následkov krízy v súvislosti s koronavírusom. „Komunikujeme s Európskou komisiou, budeme sa snažiť, aby pravidlá na použitie eurofondov boli čo najflexibilnejšie a 4 miliardy eur, ktoré sú zatiaľ nezazmluvnené, sa budeme snažiť okamžite presmerovať tam, kde sú momentálne najpotrebnejšie,“ poznamenala Remišová. Uvedomuje si, že momentálne je mimoriadne vážna situácia a je potrebné, aby všetky štátne orgány pracovali sedem dní v týždni, 24 hodín denne na riešení následkov krízy spojených s koronavírusom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS