ČLÁNOK
Na východoeurópskych akciových trhoch je stále pokojná, ospalá atmosféra
25. marca 2001

PRAHA – Pražská burza v pondelok pri veľmi nízkej likvidite posilnila o jedno percento, pričom najviac vzrástli akcie výrobcu cigariet Philip Morris ČR. Index pražskej burzy PX-50 stúpol o 0,87 % na 450,3 bodu. Najzaujímavejšie tituly na trhu boli akcie Českého Telecomu, ktorý ako jediný prekročil stomiliónový objem obchodov a spomínaný Philip Morris, u ktorého sa blíži valné zhromaždenie, na ktorom by sa malo rozhodnúť o výške dividendy. Trh čakal na rozhodnutie utorkového zasadnutia americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) o zvýšení úrokových sadzieb. Táto neistá situácia pretrvávala až do utorkových večerných hodín, preto hlavné indexy pražskej burzy pri veľmi nízkej likvidite stagnovali. Najviac vzrástli akcie Českého Telekomu, oficiálny index pražskej burzy PX-50 ostal na hodnote 450,3 bodu. Objem obchodov v segmente SPAD sa zvýšil na stále nízkych 360 mil. CZK z pondelkových 232 mil. CZK.

V stredu pražská burza oslabila ovplyvnená telekomunikačnými titulmi, ktoré kopírovali globálne straty vo svojom sektore a v poklese pokračovala aj nasledujúci deň, kedy klesla takmer o 2 % pod tlakom medvedej nálady na zahraničných trhoch a výpredajov akcií Českých radiokomunikací (ČRa). Akcie Českých radiokomunikací sa prepadli o 11,74 % na dvojročné minimum 858 CZK v reakcii na správu, že dvaja uchádzači o majoritný podiel štátu vo firme ponúkajú približne 600 CZK za akciu. Trh prijal túto správu negatívne až panicky. V piatok pražská burza mierne posilnila spolu so zotavením svetových trhov. Český trh sa odrazil od nízkych úrovní vďaku rastu najlikvidnejšieho titulu, telekomunikačnej spoločnosti Český Telecom. Od začiatku týždňa poklesol index RHNW o 27,3 bodu, resp. 2,07 % a index PX 50 stratil 8,5 bodu, resp. 1,9 %. Objem obchodov v segmente SPAD stúpol na 458 mil. CZK zo štvrtkovej úrovne 436 mil. CZK. ČRa sa prepadli na nové dvojročné minimum, správy o dvoch uchádzačoch o spoločnosť z predchádzajúceho dňa zrazili kurz jej akcií počas štvrtku a piatku až o 18 %.

BUDAPEŠŤ – Na budapeštianskej burze panoval až do štvrtka klesajúci trend, v stredu klesla takmer o tri percentá. Index BUX v strede týždňa oslabil o 2,79 % na 6 678,87 bodu. Akcie Matáv kopírovali negatívny sentiment na svetových trhoch a taktiež vývoj akcií svojej materskej spoločnosti Deutsche Telekom. Na stredajšom nízkom objeme obchodov sa podľa maďarských dílerov najviac podieľali zahraniční investori. Vo štvrtok maďarské akcie pokračovali v klesajúcom trende, čím nasledovali americké trhy. Americký trh otváral na mierne vyššej úrovni, avšak v čase zatvárania budapeštianskeho trhu bol už výrazne nižšie. Akcie komerčnej banky OTP oslabili o 4,5 %, index BUX uzavrel poklesom o 3,1 % na úrovni 6 471,51 bodu. Medzi emisiami s výrazným podielom na trhu poklesli akcie OTP Bank o 4,52 % a ropný a plynárenský gigant MOL zaznamenal oslabenie akcií až o 5,06 %. V závere týždňa maďarské akcie konečne ožili, podporené pozitívnou náladou na európskych trhoch a krytím krátkych pozícii na domácom trhu. Kľúčový index BUX vzrástol o 3,16 % na 6 676,33 bodu. Podľa dílerov sa piatkové obchodovanie sústredilo na štyri hlavné tituly – Matáv, OTP Bank, MOL a Richter Gedeon, pričom všetky zaznamenali vzostup. I napriek optimistickému dňu však obchodníci uviedli, že oživenie pravdepodobne dlho nepotrvá.

VARŠAVA – Varšavská burza zaznamenala na začiatku týždňa rast, keďže viacero investorov nakupovalo lacné akcie. Celkové obchodovanie však nebolo výrazné vzhľadom na krehkú náladu na svetových trhoch. Viacero investorov netrpezlivo čakalo na utorkové zasadnutie Fed. Index WIG 20 posilnil o 0,4 % na 1 377,3 bodu Investori boli naďalej opatrní a vyhýbali sa nákupom, obávajúc sa, že po akomkoľvek oživení budú nasledovať masívne výpredaje. V raste pokračovala poľská burza aj v utorok v očakávaní zníženia úrokovej sadzby v USA. Investori zvýšili svoju aktivitu aj v dôsledku posilnenia na západných burzách. Negatívnu korekciu trh zaznamenal v stredu kvôli sklamaniu zo slabého zníženia amerických sadzieb. Kľúčový index WIG 20 poklesol o 0,8 % na 1 390 bodu. V porovnaní s úrovňou na konci minulého roku bol index o 20 % nižšie. Index Tech WIG stratil 1 % a zatváral na úrovni 889 bodov, čo bolo len o 4 % viac než historické minimum. Za celý týždeň však poľský index WIG 20 vzrástol o 1,3 % a v piatok skončil na úrovni 1 389,1 bodu s denným prírastkom 1,2 %. Od začiatku tohto roka prišiel index o štvrtinu svojej hodnoty, pričom na začiatku tohto mesiaca padol na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Objem obchodov na burze však ostal slabý, pretože zahraniční aj domáci veľkí investori sa zdržiavali v ústraní. Vysoké reálne úrokové sadzby a neistota ohľadom vývoja na svetových trhoch bude podľa názoru analytikov naďalej držať inštitucionálnych investorov mimo poľského trhu, čo znižuje šance na stabilizovaný rast cien akcií. Akcie konglomerátu Elektrim sa v tomto týždni tešili najväčšej pozornosti, keďže menšinoví akcionári firmy oznámili, že uskutočnia opatrenia voči spoločnosti Vivendi Universal, ktorá získala kontrolu nad dozornou radou firmy. Akcie firmy Elektrim zaznamenali v uplynulom týždni rast o 3,7 % a v piatok skončili na hodnote 28 PLN. Veľmi úspešne si počínali aj akcie spoločnosti Elektrim Kable, ktorá je pobočkou konglomerátu Elektrim pre výrobu káblov. Povzbudili ich správy, že materská spoločnosť pravdepodobne predá svoj podiel strategickému investorovi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS