ČLÁNOK
Na vrátenie novely o dani z príjmov doplatia podľa DS občania
23. novembra 2001

Ak novela zákona o dani z príjmov nebude účinná od januára budúceho roka, občania budú mesačne okradnutí o 525 mil. Sk. „Po účinnosti tohto zákona, ktorý znižuje dane približne 2,1 mil. zamestnancom, by totiž čistá mzda každého z nich ihneď vzrástla v rozpätí od 100 do 500 Sk mesačne,“ uviedol predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník. Odložením účinnosti zákona, ktorý prezident vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie na návrh ministerky financií Brigity Schmögnerovej, budú podľa neho všetci zamestnanci o tieto peniaze ukrátení.

Pozmeňovací návrh poslanca Vladimíra Maňku (SDĽ), podľa ktorého by zamestnanci mohli používať stravné lístky výlučne na zakúpenie teplého jedla, nazval Kaník „kanadským žartíkom“. Posunutie účinnosti zákona podľa predsedu DS znemožní aj daňovú asignáciu pri najbližšom podávaní daňových priznaní. „DS navrhuje, aby sa vrátený zákon v parlamente prerokoval čo najskôr,“ uviedol Kaník. Podľa neho by tak mohol nadobudnúť účinnosť už od januára 2002.

Prezident Rudolf Schuster v stredu nepodpísal novelu zákona o dani z príjmov a vrátil ju Národnej rade SR na opätovné prerokovanie. Poslanci k zákonu schválili verejnosťou kritizovaný pozmeňovací návrh Maňku. Proti ďalšiemu dôsledku novely zákona sa postavila ministerka financií Brigita Schmögnerová, podľa ktorej boli v schválenom poslaneckom návrhu Pavla Prokopoviča legislatívne chyby. Prokopovič chcel svojím návrhom rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu používať paušálnu daň o niektoré osoby, ktoré nie sú živnostníkmi ani podnikateľmi. Podľa Schmögnerovej však týmto návrhom poslanci úplne znemožnili použitie paušálnej dane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS