ČLÁNOK


,

Na svadbe sa dá aj zarobiť
27. septembra 2002

Ak sa mladí rozhodnú zosobášiť sa, dôležitý je termín a typ svadby. Okrem rozvetvenosti rodinného stromu ovplyvňuje veľkosť svadby suma, ktorú je rodina ochotná investovať. Pokiaľ v osudný deň nechcú mať svadobní rodičia kruhy pod očami a cítiť sa ako zbité psy, ideálne je zabezpečiť niektoré formality už dva mesiace vopred. Najskôr treba zájsť na miestny matričný úrad, kde mladý pár vypíše vyhlásenie o tom, že sa ide sobášiť. Ak je svadba v kostole, potvrdenie z matriky odnesú snúbenci na príslušný farský úrad a dohodnú sa o ďalších náležitostiach. Ešte pred obradom sa musia rozhodnúť, aké priezviská budú používať. Novinkou je, že nevesta, ktorá prijme priezvisko svojho budúceho manžela, si môže ponechať aj pôvodné meno, ktoré bude s novým spojené spojovníkom.

Veľkú či malú hostinu

Termín a hodina sú zapísané. Nevyhnutné je stanovenie miesta a výber druhu svadby. Do úvahy treba brať veľkosť mesta, počet obyvateľov i zvyklosti. Podľa slov majiteľky svadobnej agentúry Slováci nemajú vyhranený vkus na veľkosť svadieb. Je to individuálna záležitosť. Organizujú svadby, na ktorých sa zúčastňuje od 20 do 200 hostí. Veľké hostiny sú charakteristické pre menšie mestá a dediny predovšetkým na východe a severe Slovenska. Keď sa mladí rozhodnú, aká veľká bude svadba, treba nájsť zodpovedajúcu reštauráciu, sálu či kultúrny dom. Počet reštaurácií vzbudzuje dojem, že výber bude jednoduchý. Každý pár má nejaké špeciálne požiadavky. Odrazu však zistí, že vyberá nie tú najlepšiu sálu, ale takú, ktorá sa najviac podobá jeho predstavám.

Svadobná hostina ako najväčšia časť rozpočtu zahŕňa v sebe prenájom, obsluhu, menu, nápoje, niekedy aj výzdobu. Zvykom je na svadbe podávať tri jedlá, v posledných rokoch aspoň jedno nahrádzajú studené obložené misy. Zákusky si zvyčajne prinesú svadobčania a úlohou čašníkov je naaranžovať ich. Podobný postup sa osvedčil s ovocím, prípadne slaným pečivom. Kto obstará alkohol, je vec dohody. Reštaurácie sú ochotné pristúpiť na kompromis, keď si istú časť, napríklad tvrdý alkohol, dodá rodina, zvyšok sa konzumuje u nich. V žiadnom prípade sa nevzdajú vlastného prípitku. Cena, ktorú podniky zarátajú za nealkoholické nápoje, dosahuje závratnú výšku. Reštaurácie, ktoré dovolia priniesť aspoň časť vlastného nealka, je dnes málo. Svadba v lete sa tak môže predražiť aj o niekoľko tisíc korún.

Príjemné povinnosti

Ak je jasné miesto konania oslavy, začínajú páry myslieť na hudbu, kameru, fotografa i vlastné oblečenie. Dobrá hudba, živá alebo diskotekár, stojí od 3-tisíc do 10-tisíc korún. Kameraman od 4-tisíc Sk. Cena fotografií v ateliéri rastie úmerne s počtom záberov a rozmnožených kusov.

Výber svadobných šiat nevesty je rituálom pre ňu i jej kamarátky, ktoré sa obyčajne zúčastňujú ako odborné poradkyne. Najviac mladých dám využíva svadobky, ktoré majú naozaj veľký výber šiat. Cena sa odvíja od aktuálnosti kolekcie. Salóny ponúkajú najmodernejšie šaty od šesť- do desaťtisíc korún. Niektoré požičovne sú zamerané na rodiny z nižšími príjmami, tam požičajú 80 zo 100 šiat za 4-tisíc korún. Okrem klasickej bielej „letí“ najmä smotanová farba, v móde sú šaty, ale aj korzety a sukne. Doplnky sú zahrnuté buď v cene, alebo si ich nevesta dokúpi. Podľa toho, aká je náročná, investuje do náušníc od 55 do 320 korún, do náhrdelníka od 100 do 400 korún, do korunky alebo venčeka od 200 do 1 000 korún, závoj stojí od 400 až do 3 000 korún. Rozhoduje dĺžka, kvalita látky, či ide domáceho alebo zahraničného výrobcu. Rukavičky sú špeciálnym tovarom. Nehodia sa ku všetkým šatám. Niektoré svadobné salóny ich predávajú, iné len požičiavajú. Cena sa pohybuje v rozmedzí 200 až 250 Sk. V slávnostný deň je dôležitá aj spodná bielizeň, súpravy sa dajú kúpiť od 1 200 Sk. Topánky tiež patria k nezabudnuteľným doplnkom. Ich výber je veľmi široký, závisí od nevesty, na aké podpätky si trúfa. Stoja od 900 do 2 500 korún. Návštevu kaderníčky a kozmetičky zaraďujeme medzi neodmysliteľné súčasti svadobných úprav. Je lepšie, ak si nevesta vyskúša účes aj mejkap ešte pred svadbou. Vlasy upravia v salónoch v rozmedzí 300 až 1 500 korún, cena líčenia je nižšia – od 200 do 600 korún.

Ponuka svadobných salónov je široká. Okrem dámskych šiat visia na vešiakoch aj pánske obleky. Tie si mladý pán môže požičať, prípadne aj kúpiť. Samozrejme, výber oblekov je aj v klasických odevných predajniach. Ich cena je od 5-tisíc do 10-tisíc korún, za požičanie páni zaplatia od 1 500 do 3 000 korún. Moderné sú všetky farby aj druhy oblekov – od klasických strihov cez smokingy až po fraky. Dôležitý je výber košele a módnej viazanky. Trendom nie je klasika, ale skôr motýliky, kratučké francúzske kravaty, mašle, ktoré sú farebne zladené s vestou. Košeľu a viazanku kupuje podľa tradície mladá nevesta. Jej cenové rozpätie je 450 až 1 250 Sk. Viazanky sú lacnejšie – od 320 do 900 Sk. Svadobné topánky stoja od 2-tisíc do 4-tisíc korún.

Okrem svojho oblečenia zabezpečuje ženích kyticu pre nevestu, za ňu zaplatí od 900 do 5 000 korún, podľa náročnosti snúbenice. Obrúčky mladí vyberajú spolu, no platí ich spravidla ženích. Ich cena môže byť 4 500, ale aj 8 000 Sk. Keď je pár oblečený, mal by už myslieť na ďalšie drobnosti, ktoré ešte nezabezpečil. To sú oznámenia, kytica, obrúčky alebo ozdoba na auto, prípadne špeciálne svadobné auto alebo koč, pierka a kytičky pre družičky, zabezpečenie pohostenia deň pred svadbou, zákusky, torty, prípadne nápoje, ktoré si môžu doniesť do reštaurácie. Niekde býva zvykom aj rozlúčka zo slobodou, tú organizuje osobitne pán i dáma. Salóny ponúkajú svadobné pierka na predaj, približne za 20 Sk. Kytice na auto požičajú za 300 až 600 korún. Tortu cukrárky upečú za 690 až 2 000 Sk, zákusky od päť korún za kus. Výber oznámení je veľmi široký a katalógy uvádzajú niekoľko cenových skupín. Cena aj s obálkou sa pohybuje v rozmedzí od deväť až do päťdesiat korún.

Urob si sám

Po spočítaní všetkých výdavkov zistíme, že vystrojenie svadby je drahá záležitosť. Stojí približne 1 000 Sk na prítomnú osobu. Ak je teda na hostine 80 ľudí, nie je ťažké vyrátať celkové náklady. Celá svadba vyjde lacnejšie, ak zapojíme do príprav kamarátky, susedov i rodinu. Dnes má už určite niekto z rodiny kameru, a ak je ochotný nakrútiť najdôležitejšie situácie svadby, kameraman je na svete.

Šikovná kamarátka naaranžuje kyticu na auto alebo pomôže s prípravou mís, ktoré sa podávajú návštevám deň pred svadbou. Ak chce nevesta jednoduché šaty, lacnejšie ako požičovňa je ich ušitie. Ušetriť na hostine sa dá len vtedy, ak si rodina prinesie čo najviac svojich nápojov, tak alkoholických, ako aj nealkoholických. Všetko závisí od dohody s majiteľmi reštaurácie. Aj s výzdobou doma či v sále môžu pomôcť kamarátky. Podľa slovenských zvykov deň pred svadbou prinášajú svadobčania zákusky, torty, dary aj fľaše. Pomáha to znížiť celkové náklady. Ak sú svadobní hostia štedrí, svadba sa dokonca môže stať ziskovým biznisom. Hodnota darov prevýši výdavky na svadbu. Stáva sa to najmä pri veľkých svadbách, keď začínajú pôsobiť úspory z rozsahu. Pri odbere veľkého množstva ponúkajú predávajúci rôzne zľavy. Po rozpočítaní nákladov sa tieto pri veľkom počte osôb znižujú. Samozrejme, malá svadba stojí menej ako veľká, stačí menšia sála, menej porcií atď. Rozhodnutie je na snúbencoch a rodičoch.

Nech organizujú profesionáli

Ak sa chceme zbaviť starostí s prípravou a oddať sa pocitu očakávania veľkého dňa, môžeme organizáciu zveriť do rúk agentúre, ktorá všetko zariadi. Nie je to ilúzia, aj na Slovensku sú spoločnosti, ktoré zorganizujú slávnostné chvíle. Stačí prísť do kancelárie, rozhodnúť sa, o ktoré balíčky služieb máte záujem. Pracovníčky vypracujú predbežnú kalkuláciu a dohodnú podrobnosti. Samozrejmosťou sú kompromisy a upravovanie dohody počas príprav na svadbu. V slávnostný deň sa zástupcovia agentúry zúčastňujú na svadbe a dohliadajú na to, aby nič nezlyhalo. Nevesta a ženích môžu spokojne prežívať najkrajší deň života. Organizáciu prenechali skúseným manažérom. Naozaj manažérom, lebo hoci agentúra perfektne pripraví celú svadbu a potom neriadi jej priebeh, zlyhať môže všeličo. Aj na ľudí pôsobí upokojujúco, keď vedia, že niekto z ústrania riadi celý program.

Služby poskytované svadobnou agentúrou

Zabezpečí oznámenia, menu a reštauráciu, kaderníčku, vizážistku, fotografovanie, videozáznam, hudbu, svadobné šaty (odporučia požičovne), svadobnú kyticu + pierko, kytice pre svadobné mamičky, kyticu na auto, svadobnú tortu, zákusky, výslužky, prípadne darčeky, prenájom svadobného auta, koč, autobus/mikrobus, ohňostroj, ubytovanie pre hostí, pierka pre hostí, čapované pivo s obsluhou, bublifuky pre deti a program.

Ak by svadba mala 80 hostí a agentúra by zabezpečila celý balík, rozpočet na osobu by bol 1600 až 2000 Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS