ČLÁNOK
Na summite G8 sa o intervencii nehovorilo
3. júna 2003

Na zasadnutí skupiny G8 sa nehovorilo o možnosti intervencie na upokojenie nestálych devízových trhov, uviedol v pondelok poradca nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. „Neobjavil sa ani náznak diskusií o nejakom type intervencie,“ povedal novinárom kancelárov poradca Alfred Tacke po rokovaní o ekonomických otázkach. „Je jasné, že nebudeme intervenovať proti vývoju na trhoch.“ Rovnako ako ďalší predstavitelia siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska i Tacke uviedol, že americký prezident George W. Bush zopakoval odhodlanie podporovať silný dolár. „Potvrdilo sa, že na politike silného dolára sa nič nemení,“ povedal poradca.

Podľa nemenovaného účastníka summitu však zatiaľ nie je jasné, či sa téma devízových kurzov objaví v záverečnom vyhlásení, ktoré má byť vydané v utorok. Členské krajiny skupiny G8 sa zhodli, že pre druhý polrok existujú slušné vyhliadky na ekonomické oživenie, uviedol Tacke. K zlepšeniu by mohli pomôcť menová politika orientujúca sa na rast, cenová stabilita a koniec celosvetovej neistoty okolo vojny v Iraku, ako aj nádej na pokrok v izraelsko-palestínskom konflikte.

„Zhodli sme sa, že v našom spoločnom záujme je podporovať hospodársky rast prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb, cenovej stability a tým, že pripravíme celkovo priaznivé podmienky,“ povedal. K diskusii o deflácii v najväčšej európskej ekonomike uviedol: „Kancelár Schröder riziko deflácie vylúčil.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS