ČLÁNOK
Na stretnutí s holandskými podnikateľmi aj o privatizácii ST
26. novembra 1999

vedenou štátnou tajomníčkou Ministerstva dopravy, verejných prác a vodného hospodárstva Holandského kráľovstva Monique de Vries. Jednou z tém rokovaní bola aj privatizácia Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST), ktorej proces bol naštartovaný zverejnením vládneho zámeru predať 51 % akcií ST vo štvrtkovej tlači. Holandská strana na rokovaní prejavila záujem o účasť v tomto tendri. Na tlačovej besede o tom informoval Ľ. Macháček.

V holandskej delegácii bol zastúpený aj telekomunikačný operátor KPN Royal Dutch Telecom, ktorý už dávnejšie avizoval svoj záujem o podiel v ST. Ako po tlačovej besede novinárom povedal jeho projektový manažér pre fúzie a akvizície Peter W. Chevalier, KPN je v súčasnosti v úzkom kontakte s Deutsche Bank, ktorá je poradcom slovenskej vlády pre privatizáciu ST. Ako poznamenal na margo odďaľovania spustenia privatizácie slovenskou stranou, „všetko negatívne má aj svoju pozitívnu stránku. Pozitívne v tomto prípade je to, že slovenská vláda sa nakoniec rozhodla pre privatizáciu 51 % akcií a nie 34 % ako sa pôvodne predpokladalo.“ Na otázku, či KPN pôjde do tendra samostatne alebo v rámci konzorcia s inou firmou, P. W. Chevalier uviedol, že celý proces je sám osebe dosť zložitý a nie je potrebné ho komplikovať ešte tvorením konzorcia. „Momentálne to vyzerá tak, že do tendra pôjdeme samostatne,“ povedal. Ako dodal, poradcom KPN v tomto tendri je spoločnosť Credit Suisse First Boston.

Vo štvrtok sa v denníkoch Národná obroda a Hospodársky denník a v britskom Financial Times objavil oznam s výzvou MDPT SR pre záujemcov o privatizáciu ST. MDPT SR v inzeráte vyzýva záujemcov, aby sa zaregistrovali v predkvalifikácii na účasť v ďalších stupňoch tendra. Konanie je otvorené pre záujemcov, ktorí môžu preukázať, že prevádzkujú, alebo sú členom skupiny spoločností pod spoločnou kontrolou, ktorá prevádzkuje pevné telekomunikačné siete s viac ako dvoma miliónmi prípojok a za rok 1998 dosiahli výnos prevyšujúci 400 USD na jednu prípojku. Ako po tlačovej besede upozornil Stanislav Vanek zo Sekcie telekomunikácií MDPT, v slovenskej verzii inzerátov sa vyskytla chyba, keď sa ako podmienka účasti v tendri uvádzal zisk aspoň 400 USD na jednu prípojku, hoci správne má ísť o výnos.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS