ČLÁNOK
Na Slovensku rokovali nelegitímni zástupcovia Cinergy
30. júla 1999

Vlastimil Valenta, Radek Vrazel, Karel Longaver a Eduard Jánošík, ktorí vystupovali na Slovensku na rokovaniach o Nafte Gbely v mene Cinergy Corp., nemali mandát zastupovať túto americkú spoločnosť, ani jej dcéru Cinergy Global Resources. Uviedol to na tlačovej besede Demokratickej únie minister hospodárstva Ľudovít Černák. Odvolával sa pritom na list prezidenta Cinergy Corp. Jamesa Rogersa z 21. júla.
Ako sa v liste uvádza, hoci Valenta oboznámil Cinergy s investičnou príležitosťou v Nafte, nemal kompetencie vystupovať alebo konať v jej mene, ani v mene Cinergy Global Resources. Cinergy rovnako nemala žiadne obchodné kontakty ani s ďalšími menovanými osobami. Začiatkom apríla dostalo ministerstvo fax na hlavičkovom papieri Cinergy Global Resources, v ktorom K. Longaver oznamuje, že na rokovaní 11. apríla na Ministerstve hospodárstva (MH) SR budú Cinergy zastupovať spomenuté štyri osoby.
Ako minister Černák uviedol pre agentúru SITA, v prípade predaja Aradu nejde o vstup zahraničného strategického investora do Nafty, ale je to „skôr záležitosť niektorých predstaviteľov Konsorcia IPB-AII“. IPB ako aj jej majoritný akcionár Nomura postupovali štandardne a korektne a nepodnikli žiadne kroky proti vôli vlády SR. „Do celej kauzy bola IPB a Nomura zainteresovaná len dva týždne a aj to až po predaji Aradu,“ konštatoval Černák. Zároveň však zdôraznil, že je vecou orgánov činných v trestnom konaní aby zistili, kto vlastne stojí za celým obchodom. Tie majú tiež potvrdiť, či exmajiteľ Aradu Vladimír Poór predal svoju spoločnosť a tým aj 45,9 % akcií Nafty Gbely z vlastnej iniciatívy alebo v súčinnosti s niektorými ústavnými činiteľmi. Celý predaj Aradu označil za „podvod od začiatku až do konca“.
Podľa slov Ľ. Černáka Slovenský plynárenský priemysel (SPP), š.p., v súčasnosti intenzívne rokuje s IPB-AII o možnostiach mimosúdnej dohody o vrátení akcií Nafty Gbely späť štátu. Nechcel však konkretizovať, v akom štádiu sú tieto rokovania a kedy možno očakávať konkrétny výsledok. Poznamenal však, že okrem mimosúdnej dohody pracujú poverené inštitúcie aj na ďalších alternatívach, ktoré majú viesť k obnove kontroly štátu nad Naftou Gbely a Nafta Trade. MH SR postupuje podľa neho v súčinnosti s Fondom národného majetku SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 6. 2022

USD 1,052 0,003
CZK 24,731 0,019
GBP 0,858 0,000
HUF 401,340 1,740
CAD 1,366 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS