ČLÁNOK
Na slovenskom internete je nový vyhľadávač centrum.sk
21. septembra 2000

Na adrese www.centrum.sk bol oficiálne spustený nový vyhľadávač na slovenskom internete. Prevádzkovateľom tohto nového portálu je spoločnosť NetCetrum SK s.r.o., ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Centrum CZ. Holding BV.

Portál Centrum.sk sa chce od svojej konkurencie odlišovať podľa riaditeľa NetCentra SK Jaroslava Eliáša najmä fulltextovým vyhľadávaním, ktoré doteraz nikto na Slovensku neprevádzkoval. Toto na rozdiel od databázového vyhľadávania pracuje tak, že neustále prehľadáva všetky dostupné www stránky v rámci domény .sk. Ich obsah prenesie do svojej databázy. Pri zadaní ľubovoľného slova užívateľom vyhľadávač nájde všetky www stránky obsahujúce dané slovo. Tento vyhľadávač pracuje na vlastnej technológii firmy NetCentrum, podporuje stredoeurópsku diakritiku. Licenciu na jeho používanie si zakúpil aj maďarský vyhľadávací portál index.hu.

Ďalším novým prvkom je služba bonus.centrum.sk, prostredníctvom ktorej dostáva registrovaný užívateľ za prehliadanie stránky kredity, ktoré môže utratiť na rôzne zľavy, súťaže a darčeky. Stránky www.centrum.sk je možné prezerať aj pomocou mobilných telefónov podporujúcich technológiu WAP na adrese wap.centrum.sk.

Projekt vybudovania portálu investične podporili spoločnosti Baring Communications Equity Emerging Europe, ktorá je rizikovým kapitálovým fondom, výhradne investujúcim do telekomunikácií a internetu v strednej a východnej Európe, a spoločnosť Intel Corp. prostredníctvom programu Intel Capital. Podľa J. Eliáša by si malo Centrum.sk na seba zarobiť do jedného roka, pričom jeho ambíciou je stať sa lídrom na slovenskom internete.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS