ČLÁNOK
Na reštrukturalizáciu bánk zrejme kombinované zdroje
28. novembra 2000

Finančné náklady spojené s reštrukturalizáciou bankového sektora by v roku 2001 mohli byť kryté kombináciou emisie reštrukturalizačných dlhopisov, prostriedkami z pôžičky Svetovej banky EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) a z úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Agentúre SITA to povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Ministerka možnosť kombinácie zdrojov zo Svetovej banky s EBOR avizovala už koncom septembra.

„V budúcom roku môžeme kryť finančné náklady spojené s finančnou reštrukturalizáciou vlastne kombináciou troch spôsobov – čiastočne emisiou dlhopisov, čiastočne z EFSAL a čiastočne z EBOR. Otázka je, ako sa to vyskladá,“ povedala ministerka. Podľa nej existuje návrh, podľa ktorého by sa časť úverových zdrojov použila „na krytie úrokov reštrukturalizačných dlhopisov a časť sa použije pre Slovenskú konsolidačnú, ktorá by používala tieto prostriedky tak na riešenie svojej vlastnej likvidity, ako aj na úverovanie reštrukturalizovaných podnikov“.

Ako ešte koncom septembra informovali predstavitelia Svetovej banky a ministerstva financií, prvé prostriedky z pôžičky EFSAL by mohli na Slovensko prísť v prvom kvartáli roku 2001. Celková výška pôžičky ešte nebola presne určená, mala sa však podľa vtedajšieho vyjadrenia pohybovať na úrovni 300 mil. USD. V návrhu Programu pomoci krajiny (Country Assistance Strategy – CAS) Svetovej banky sa uvádza navrhovaná výška EFSAL 350 mil. USD.

Na poskytnutie pôžičky EFSAL bude mať značný vplyv tiež prijatie Staff Monitored Program Medzinárodného menového fondu (MMF). Ako povedala ministerka, v súčasnosti pripravuje jej rezort prvý návrh. „Predpokladám, že možno v priebehu tohto alebo začiatkom budúceho týždňa bude prvý návrh hotový,“ dodala. Keď príde misia MMF na Slovensko, podľa B. Schmögnerovej pravdepodobne už okolo 6. decembra, mal by teda byť už návrh k dispozícii.

Podľa dostupných údajov plánuje vláda na krytie nákladov súvisiacich s reštrukturalizáciu bankového sektora vydať emisiu štátnych dlhopisov v celkovom objeme 102 mld. Sk. Vláda by mala emitovať zrejme 5-, 7- a 10-ročné dlhopisy v dvoch termínoch – v januári a v marci 2001. Priame náklady na ozdravenie štátnych bánk dosiahli približne 105 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS