ČLÁNOK
Na poste ministra financií sa zmena zatiaľ neudiala
23. januára 2002

Premiér Mikuláš Dzurinda neakceptoval návrh SDĽ na odvolanie ministerky financií Brigity Schmögnerovej z funkcie. Ako konštatoval po stretnutí s predsedom SDĽ Pavlom Koncošom, nevidí na to dôvody. Zdôraznil však, že post ministra financií patrí jednoznačne podľa koaličnej zmluvy SDĽ a dianie u ľavičiarov označil za ich vnútornú záležitosť. Pavol Koncoš to nepokladá za dôvod odchodu SDĽ z koalície. Zdôraznil však, že ministerka financií by mala rešpektovala závery Republikovej rady a očakáva od nej, že sama ohlási svoju demisiu.

SDĽ nebude iniciovať jej odvolanie parlamentom a ani nevyvodí voči nej v strane žiadne opatrenia, ktoré by smerovali k jej odchodu z SDĽ. Dôrazne odmietol úvahu, že by mohla byť z SDĽ vylúčená a tým pádom by nemohla zastávať post ministerky financií. Koncoš pre médiá uviedol, že existujú aj iné nástroje, ale odmietol ich špecifikovať.

Premiér sa odmietol vyjadriť ku kandidátovi SDĽ na post ministra, lebo to nepokladá v súčasnosti za aktuálnu tému. Podľa slov Dzurindu Schmögnerová vykonala vo svojom rezorte veľký kus práce a SR je na ceste k úspešnému zavŕšeniu svojich integračných ambícií.

Schmögnerová si váži postoj premiéra
Ministerku financií Brigitu Schmögnerovú postoj premiéra Mikuláša Dzurindu prekvapil, nakoľko pred jeho vyhlásením nemali možnosť spolu hovoriť. „Vážim si, že ocenil moje pôsobenie vo vláde, v tejto chvíli by som však bola nerada, aby Čierny Peter zostal v mojich rukách,“ reagovala ministerka. „Ako budem ďalej postupovať, vás budem informovať,“ dodala.

SDĽ sa nateraz necíti byť viazaná koaličnou zmluvou
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) sa až do vyriešenia problému odvolania ministerky financií Brigity Schmögnerovej nebude zúčastňovať na rokovaní koaličnej rady a tiež sa necíti byť viazaná koaličnou zmluvou. Ak sa táto otázka nevyrieši, SDĽ bude uvažovať o odchode z koalície. Konštatoval to po rokovaní koaličnej rady, ktoré netrvalo ani hodinu, predseda ľavičiarov Pavel Koncoš. Celá záležitosť je podľa neho v súčasnosti v rukách predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a ministerky financií. P. Koncoš zdôraznil, že je v záujme celej koalície, aby sa záležitosť vyjasnila do začiatku rokovania Národnej rady SR. Upozornil, že v jej programe je množstvo zákonov, ktoré sú dôležité pre integráciu Slovenska do Európskej únie.

Podľa premiéra post ministra financií v tomto volebnom období patril, patrí a bude patriť SDĽ. Vzniknutú situáciu si podľa neho SDĽ musí vyriešiť vo svojom vlastnom prostredí. Vzhľadom na zablokovanie rokovaní koaličnej rady sa koaliční partneri nezaoberali ani návrhom na zmenu privatizácie akcií SPP, ani situáciou okolo prevodu akcií VSŽ. Týmito záležitosťami sa bude koalícia zaoberať až po vyriešení situácie okolo postu ministra financií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS