ČLÁNOK
Na oboch brehoch oceánu sú rovnaké problémy
5. decembra 2001

Rast ekonomiky USA sa spomaľuje, ekonomika zóny euro prakticky prestala rásť. Zhoršenie situácie na oboch brehoch Atlantického oceánu je podmienené podobnými problémami – znížením výdavkov spotrebiteľov, kapitálových investícií a výroby.

Ministerstvo obchodu USA oznámilo o upresnených ekonomických údajoch za tretí štvrťrok tohto roku. Hrubý domáci produkt sa znížil o 1,1% v porovnaní s tretím štvrťrokom minulého roku. Podľa predbežných údajov, ktoré boli známe v posledný októbrový deň to bolo o 0,4% a v porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roku bol pokles o 0,1%. Je to najvýraznejší pokles medzi štvrťrokmi po druhom štvrťroku 1991 keď ekonomika klesla o 2%.

Hrubý domáci produkt eurozóny stúpol o 1,3% v porovnaní medzi rokmi a o 0,1% pri porovnaní s minulým kvartálom.

Sú to najnižšie tempá štvrťročného rastu európskej ekonomiky od konca 1998 keď svetová finančná kríza a default Ruska podstatne ovplyvnili chod svetovej ekonomiky.

Zhoršenie situácie v najväčšej ekonomike sveta má negatívny vplyv aj na svetovú ekonomiku. Dôsledkom toho je znižovanie dopytu po európskych a amerických. Podstatné zníženie objemov amerického exportu o 17,7%, oproti predpokladom 16,6% sa stalo jedným z príčin revízie poklesu hrubého domáceho produktu v USA.

Zníženie európskeho exportu, ktorý je pätinou hrubého domáceho produktu vyprodukovaného v Európskej únii, sa prejavilo v zhoršení ukazovateľov ekonomiky Starého sveta. V septembri sa export znížil o 1,7%m v auguste o 5,3% a o 8,9% v júli.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý mal negatívny vplyv na ekonomiku Nového a Starého sveta, bolo zhoršenie investičnej a spotrebiteľskej nálady. Americké firmy pokračovali v znižovaní zásob hotovej produkcie a obmedzovali investície do nových výrobných kapacít a kúpy strojov. Hoci znižovanie zásob v súčasnosti vytvára predpoklady pre zvýšenie produkcie v budúcnosti, negatívne sa odrazilo na priebežných ukazovateľoch a znížilo hrubý domáci produkt o 0,75 percentuálneho bodu.

Pred tretím štvrťrokom výdavky spotrebiteľov pomáhali kompenzovať zníženie kapitálových investícií a pokles produkcie, ktoré sa začali koncom roku 2000. Avšak rast nezamestnanosti a pád korporatívnych ziskov, začali v dôsledku dlhodobého spomalenia americkej ekonomiky a teroristických útokov v septembri tohto roku začali negatívne ovplyvňovať sektor spotrebiteľov. Výdavky spotrebiteľov stúpli o 1,1% oproti ich rastu o 2,5% v druhom štvrťroku. Zhoršila sa aj situácie v spotrebiteľskom sektore Európy. Dôsledky teroristických útokov, znižovanie počtu zamestnancov, bankroty typu Moulinex sa však prejavia až koncom roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS