ČLÁNOK
Na letiská príde nová bezpečnostná technika
17. septembra 2001

Klienti amerických leteckých společnosti sa čoskoro stretnú s radom nových procedúr a technológií. Letiská sa v najbližšom čase budú vybavené zariadeniami a technológiami, ktorých použtie sa považovalo za príliš nákladné. Dá sa povedať, že cestujúci sa budú musieť pripraviť na to, že na nedotknuteľnosť súkromia sa bude prihliadať čoraz menej v USA a na celom svete. Wall Street Journal Europe priniesol informácie o novinkách, ktoré môžu cestujúci očakávať v najbližšom čase.

Odborníci teraz posudzujú možnosť montáže zariadení rôzneho druhu od scannerov na kontrolu odtlačkov prstov až po rengönového zariadenia, ktoré je schopné objaviť zbrane schované pod odevami.

Existuje napríklad zariadenia, ktoré je schopné rozoznať v cestujúcom teroristu, alebo zločinca. Zariadenie scanuje tvár cestujúceho a porovnáva ho s množstvom fotografií známych teroristov a zločincov. Spoločnosť Viisage Technology, ktorá vyrába toto zariadenie, zostavila databázu na základe americkej spravodajskej služby CIA. Ak by bolo toto zariadenie na amerických letiskách, teroristom by sa nedrilo preniknúť do lietadiel. Zariadenie tejto firmy je na dvoch európskych letiskách. Pred teroristickými útokmi firmu kritizovali za to, že použitie jej zariadenia odporuje nedotknuteľnosti súkromia cestujúcich. Manažéri firmy si však myslia, že liberáli budú mať čoraz menej pripomienok.

Medzi ďalšie zariadenia patrí očný scanner spoločnosti EyeTicket Corp.a scanner pre otlačky prstov Identix. Posledné zariadenie sa používa na siemdich letiskách USA, ale na kontrolu personálu, ktorý sa porovnáva s údajmi CIA. Toto zariadenie je aj v na letisku v Bostone, z ktorého odleteli dve lietadlá unesené teroristami. Teraz sa začne používať aj na kontrolu cestujúcich.

Podľa predstaviteľov EyeTicket Corp., ich zariadenie sa používa len na dvoch letiskách na kontrolu zamestnancov. Zariadenie identifikuje osobnosť na základe unikátnej kresby šošovky oka. Londýnske letisko Heatrow si toto zariadenie kúpilo a testuje ho. Spočiatku sa bude používať na kontrolu tých, ktorí cestujú pravidelne. Títo cestujúci nebudú musieť prejsť kontrolou pasov.

Ďalšou oblasťou kde sa môže použiť nová technika je priehliadka cestujúcich či nemajú pri sebe keramické nože, či pištole, ktoré röntgenová technika a detektorz kovov jednoducho neregistrujú. Nové technológie sa v súčasnosti testujú v amerických laboratóriách. Personálu umožnia vidieť všetky predmety pod odevom. Mnohí pochybujú o použití tejto techniky najmä preto, lebo umožní okrem zbraní uvidieť anatomické rozdiely medzi mužom a ženou. Niekoľko firiem pracuje na vývoji scannerov, ktoré umožnia presvietiť batožinu z niekoľkých zorných uhlov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS