Slovenský trh s elektrinou v nadchádzajúcom období by mohli charakterizovať protichodné procesy. Na jednej strane by mali zvýšiť svoje tarify domáci výrobcovia elektriny, na druhej strane sa však plánované otvorenie trhu dovozom zo zahraničia prejaví väčšou konkurenciou v oblasti cien, z čoho by mohli profitovať najmä veľkí priemyselní odberatelia. Slovensko je však len začiatku procesu liberalizácie, a preto je podľa expertov ťažké predvídať akým smerom sa budú ceny pre priemysel vyvíjať.
„Na jednej strane tu bude pôsobiť tlak zo strany dovozov a na druhej strane je potrebné, aby ceny elektriny pokrývali oprávnené náklady a primeraný zisk elektrárenských podnikov. Bez dostatočného pokrytia nákladov v cenách nie je totiž možné očakávať, že dôjde k potrebným investíciám na obnovu a rozvoj energetických zariadení,“ uviedol pre agentúru SITA Andrej Juris z americkej poradenskej spoločnosti NERA, ktorá sa zaoberá otázkami regulácie a analýzou sociálnych dopadov zmien v regulovaných cenách. NERA je taktiež subdodávateľom finančného poradcu slovenskej vlády pre privatizáciu SE, spoločnosti PricewaterhouseCoopers.
Podľa údajov z Odboru energetického poradenstva SE bola vlani priemerná cena elektriny pre priemyselných odberateľov 2,079 Sk za kWh, kým sektor služieb nakupoval jeden kWh elektriny v priemere za 2,927 Sk. Priemerné ceny elektriny pre podnikovú sféru vzrástli vlani v porovnaní s rokom 2000 približne o 12 %. Podľa prepočtu vlaňajším priemerným kurzom koruny voči euru (43,306 SKK/EUR) predstavovala cena za jeden kWh elektriny pre priemysel vlani 0,046 EUR, čo je menej než ceny pre podnikovú sféru v Nemecku či Taliansku, avšak viac ako napríklad v Kanade, Fínsku či Švédsku.
Úžitok z otvorenia trhu s elektrinou voči dovozom zo zahraničia budú mať v úvodnej fáze liberalizácie trhu len veľkí odberatelia. Ako ďalej vysvetľuje A. Juris, vývoj cien elektriny môže byť odlišný pre rôzne skupiny priemyselných odberateľov, na základe toho či majú možnosť voľby dodávateľa alebo nie. Vyhláška Ministerstva hospodárstva totiž predpokladá postupné otváranie trhu, najprv pre veľkých odberateľov s ročným odberom nad 100 GWh elektriny, ktorí by už v tomto roku mohli doviezť časť svojej spotreby zo zahraničia. Slovenský trh by sa mal liberalizovať ďalej od januára 2003 pre odberateľov s ročným odberom nad 40 GWh, ktorí by mohli doviezť tretinu svojej ročnej spotreby zo zahraničia. Od roku 2004 by sa oprávnenými odberateľmi mali stať aj podniky s ročnou spotrebou nad 20 GWh pri povolenom dovoze na úrovni dvoch tretín ich vlastnej spotreby. Všetci zákazníci, ktorých ročná spotreba prevyšuje 9 GWh by mali dostať možnosť dovážať elektrinu bez obmedzenia od januára 2005.
Bývalý generálny riaditeľ SE Rudolf Kvetan tvrdí, že liberalizácia trhu by mala tlačiť ceny elektriny pre podnikovú sféru nadol. Podľa neho v krajinách, ktoré prešli týmto procesom, priniesla liberalizácia celoplošné zníženie cien, a to najmä pre podnikateľskú sféru. Aj Andrej Juris sa domnieva, že otvorenie trhu jednoznačne vytvorí tlak na ceny elektriny. „Objem dovozov však bude pravdepodobne nedostatočný na vytvorenie skutočne konkurenčného trhu s elektrinou v SR, najmä v počiatočnom období,“ tvrdí expert spoločnosti NERA.
Keďže počas daného obdobia budú SE pravdepodobne dominantným výrobcom na slovenskom trhu s elektrinou, bude podľa A. Jurisa spoločensky žiaduce, aby existoval určitý dohľad nad cenami za vyrobenú elektrinu. To by sa malo, ako dodáva, týkať najmä ceny za elektrinu, ktorú SE predá rozvodným podnikom na účely jej následnej dodávky pre chránených zákazníkov. Určenie spôsobu a rozsahu uplatnenia takéhoto dohľadu nad cenami za výrobu elektriny je v právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Zahraniční investori vstupujúci do slovenskej elektroenergetiky sú zvyknutí vo svojich krajinách na transparentné spôsoby regulácie. „Na Slovensku očakávajú regulačný orgán nezávislý od vlády. Ten by mal zaručiť transparentnú a konzistentnú reguláciu cien, ktorá nebude podliehať volebným cyklom,“ uviedol nedávno podpredseda regulačnej rady a podpredseda ÚRSO Ján Matuský.