ČLÁNOK
Na amsterdamskej burze už gestá neplatia
10. decembra 2002

Koniec minulého týždňa bol aj koncom otvorených burzových obchodov v Amsterdame, na ktorých makléri ukazujú rukami, teda používajú abecedu gestikulácie. Tento systém prestal fungovať v meste, kde sa objavil presne pred 400 rokmi. Amsterdamská burza cenných papierov konečne prešla na elektronický systém obchodovania. Napísal to Wall Street Journal Europe.

Elektronické systémy obchodovania na burze sú čoraz viac populárnejšie. Nútia maklérov aby odišli z parketu a sadli si za obrazovky osobných počítačov. Otvorené obchodovanie prebieha vtedy keď makléri vykrikujú jednotlivé ponuky a súčasne využívajú systém signálov rukami. Je menej operatívne a efektívne v porovnaní s elektronickým systémom obchodov.

Avšak tradiční makléri sa len ťažko vzdávajú práce v hlučnej „jame“, ktorá hrá jasnými farbami farebných sák maklérov. „Rozumom môžem pochopiť, že elektronický systém má toľko výhod, že si ich ani nedokážem predstaviť. Nič však nemôže nahradiť ten hukot a zhon, ktorý vzniká vtedy keď sa dávame dokopy. Počujete tu všetky klebety, emocionálne odtiene nálad, teda všetko to čo núti burzu fungovať,“ cituje agentúra Reuters jedného z amsterdamských maklérov.

Technológie spájajúce investorov v celom svete, odstraňujú stretávanie sa maklérov tvárou v tvár, tak ako to bolo začiatkom XVII. storočia keď sa bohatí kupci stretávali na jednom z amsterdamských námestí, aby predali, alebo kúpili akcie spoločnosti Dutch East India, známejšej ako VOC. Práve otvorený systém obchodovania bol svedkom jednej z prvých bublín na svete, tulipánománie v rokoch 1636 – 1637. Vtedy za niekoľko mesiacov ceny cibuliek tulipánov stúpli tak, že jedna cibuľka stála toľko čo rodinný dom. Pretože tulipány kvitnú len v lete, zrodilo sa obchodovanie so zmenkami na budúce dodávky cibuliek. Holandská vláda dva razy prijímala zákony zakazujúce termínované kontrakty. Zbytočne. Bublina praskla začiatkom roku 1637. Mnohé tradičné burzy v posledných rokoch prešli na elektronický systém obchodovania. Nové trhy napríklad NASDAQv roku 1971, alebo slovenský RM-Systém v roku 1993 vznikli ako elektronické systémy. Operátorom Amsterdamskej burzy cenných papierov je burza Euronext, vytvorená v roku 2000 dôsledku zjednotenia parketov v Amsterdame, Paríži a Bruseli. V tomto roku sa k Euronext pripojila Lisabonská burza cenných papierov a v minulom roku kúpila Londýnsku medzinárodnú burzu futures a opcií (LIFFE). Prechod búrz, ktoré vstúpili do Euronext, na elektronický systém obchodovania, bol pre ňu prioritou. Tento proces sa začal ešte pred vznikom Euronext. Koncom roku 2000 sa 70 % obchodov v Amsterdame robilo cez elektronický systém. Obchod sa presúval na terminály tal, že na parkete zostalo len 20 maklérov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS