ČLÁNOK
MVZ Nafty schválilo emisiu dlhopisov v hodnote 600 mil. Sk
28. apríla 2000

Emisiu 5-ročných dlhopisov v hodnote 600 mil. Sk s ročným úrokom 13,9 %, ktoré budú verejne obchodovateľné na burze, schválilo štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) akcionárov Nafta Gbely, a.s. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ úseku pre akvizície a správu kapitálových účastí najväčšieho akcionára spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP) Juraj Horváth.
Ako uviedol, prostriedky získané z predaja dlhopisov budú použité najmä na reštrukturalizáciu starých úverov a na podporu rozvojových projektov. V rámci finančnej reštrukturalizácie pripustil i čiastočné vrátenie približne 372 miliónového dlhu Nafty voči SPP.
MVZ ďalej odvolalo dvoch členov predstavenstva a štyroch zástupcov FNM z dozornej rady (DR). Následne schválilo do DR šiestich nových členov, ktorými sú zástupca generálneho riaditeľa a riaditeľ divízie investičnej činnosti SPP Ján Kasper, riaditeľ divízie ekonomiky, financovania a obchodu SPP Rastislav Jamrich, riaditeľ divízie Slovtranzgas SPP Vladimír Janočko, člen výkonného výboru Fondu národného majetku Bohuslav Brenza, člen predstavenstva akciovej spoločnosti Transpetrol Miroslav Čurilla a zástupca generálneho riaditeľa sekcie stratégie, podpory podnikania a legislatívy Ministerstva hospodárstva SR Branislav Ďurajka.
Ako uviedol Horváth, o zmenách v predstavenstve, ako aj o iných zmenách sa rozhodne na najbližšom zasadaní DR, ktoré by sa malo konať budúci týždeň.
Nafta, a.s. vznikla v roku 1992 so základným imaním 3,2 mld. Sk. Skupina Nafty je zatiaľ monopolným skladovateľnom plynu na Slovensku. Podzemné zásobníky generovali v minulosti 45 % tržieb spoločnosti, v súčasnosti je podiel nadpolovičný. Majoritným akcionárom Nafty je SPP, ktorý v súčasnosti vlastní 55,91 % jej akcií. Zahraniční akcionári vlastnia asi 20 % akcií a zvyšok je v rukách ostatných akcionárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS