ČLÁNOK
MSPNM posunie Fondu národného majetku tri projekty VaK
19. apríla 2002

Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) do konca tohto týždňa predloží Fondu národného majetku SR (FNM) tri privatizačné projekty týkajúce sa podnikov Vodární a kanalizácií (VaK). „Sú to projekty, u ktorých už bolo ukončené ich posudzovanie a ministerstvo už vydalo aj privatizačné rozhodnutia,“ povedal agentúre SITA hovorca MSPNM Róbert Merva. Ide o projekty podnikov VaK Bratislava, Západoslovenské VaK (ZSVaK) Bratislava a Stredoslovenské VaK Banská Bystrica.

Podľa informácií R. Mervu komisia MSPNM už na budúci týždeň posúdi aj projekt týkajúci sa Severoslovenských VaK so sídlom v Žiline. „Ako posledný bol ministerstvu predložený projekt Východoslovenských VaK Košice (VVaK), ktorý je zároveň najrozsiahlejší,“ povedal hovorca MSPNM. Ministerstvo preto predpokladá, že jeho posudzovanie a predloženie FNM sa oproti ostatným mierne oneskorí. „Našou snahou je stihnúť to do polovice mája,“ dodal Merva.

Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej je fond pripravený ihneď po predložení privatizačných projektov začať s ich majetkovo-právnym posudzovaním. Po ukončení tohto procesu Výkonný výbor FNM podľa nominácií zakladateľského ministerstva vymenuje členov orgánov vznikajúcich akciových spoločností a nové akciovky zapíše do Obchodného registra.

Návrh ministerstva pôdohospodárstva na zriadenie šiestich vodárenských spoločností v rámci transformácie VaK schválila vláda minulý rok v júni. Tie vzniknú z piatich štátnych podnikov VaK. Fond po posúdení projektov vloží majetok podnikov VaK do pripravovaných obecných vodárenských spoločností, ktorých akcie by mali vlastniť a spravovať obce a mestá. Dokončenie tohto procesu sa odhaduje do polovice roka 2002.

Majetok ZSVaK, š.p., Bratislava, k 31. decembru 2000 predstavoval finančnú hodnotu 5,822 mld. Sk. Hodnota projektu na privatizáciu majetku VaK Bratislava s časťou ZSVaK predstavovala 10,723 mld. Sk. Privatizovaný majetok VVaK pritom predstavoval vo finančnej hodnote k 31. decembru 2000 celkom 10,059 mld. Sk. Účtovný majetok Severoslovenských vodární a kanalizácií predstavoval ku koncu roka 2000 hodnotu 5,643 mld. Sk a majetok Stredoslovenských vodární a kanalizácií, š.p. Banská Bystrica predstavoval k tomu istému termínu 4,929 mld. Sk. Súhrnný majetok všetkých VaK tak predstavoval viac ako 37 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS