ČLÁNOK
MPSVR predložilo nové znenie kapitalizačného piliera
1. augusta 2002

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predložilo nové znenie legislatívneho zámeru na vypracovanie návrhu zákona o kapitalizačnom pilieri (KP) dôchodkového poistenia. Rezort tak vyšiel v ústrety požiadavke hospodárskej rady vlády, ktorej koncom júna v materiáli chýbalo vymedzenie regulačného rámca existencie kapitalizačného piliera. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia MPSVR Michal Szabo, upravené znenie neobsahuje žiadne nové návrhy kontroly druhého piliera dôchodkového systému, iba bližšie objasňuje pôvodné zámery rezortu.

Ministerstvo podľa Szaba naďalej presadzuje zavedenie tzv. investičného výboru, ktorý by rozhodoval o výbere súkromných správcovských spoločností. „Nebude to skupina ľudí, ktorá si pri kávičke zainvestuje, výbor bude vykonávať kontrolné funkcie vo vzťahu k investorom,“ zdôraznil Szabo. Investičný výbor by mal byť jedným z orgánov Správy kapitalizačného piliera, ktorá by bola súčasťou Sociálnej poisťovne. Kontrolu spravovania prostriedkov občanov by mal vykonávať Úrad pre finančný trh, rezort financií, rezort práce a sociálnych vecí a Najvyšší kontrolný úrad. Správcovské spoločnosti budú musieť splniť prísne kritériá týkajúce sa výšky ich základného imania a preukázania odborných predpokladov na správu prostriedkov.

Podľa druhého návrhu kapitalizačného piliera, ktorý presadzuje ministerstvo hospodárstva, by občania o umiestnení svojich poistných odvodov rozhodovali sami. Každý poistenec by si tak mohol slobodne vybrať dôchodkový fond, ktorý by mal jeho prostriedky zhodnocovať. Fondy by kontroloval novovytvorený orgán, Úrad pre dozor nad dôchodkovými fondmi, ktorý by bol oprávnený udeľovať licencie jednotlivým dôchodkovým fondom. Ministerstvo predpokladá aj vytvorenie garančného fondu, ktorý by zabezpečoval nároky občanov v prípade, ak niektorý dôchodkový fond znehodnotí spravované prostriedky. Rezort práce tento návrh odmieta, keďže sa obáva, že občania podľahnú reklame na vysoké výnosy, ktoré budú spojené s vysokou mierou rizika.

O novom znení návrhu na vybudovanie kapitalizačného piliera by mala hospodárska rada vlády rokovať ešte v priebehu tohto leta. „Predpokladám, že legislatívny zámer rada schváli,“ uviedol Szabo. Ak sa tak nestane, hospodárska rada vlády podľa neho spôsobí ďalšie meškanie dôchodkovej reformy. „Ak bude návrh schválený, samotný zákon o kapitalizačnom pilieri sa dá napísať v reálnom čase tak, aby nadobudol účinnosť od januára 2004,“ dodal Szabo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS