ČLÁNOK
MP nenašlo spôsob pomoci družstvám postihnutým AG Bankou
16. decembra 1999

Jediné možné riešenie situácie poľnohospodárov, ktorí sa do problémov dostali po odobratí licencie AG Banke, by bolo odkúpenie likvidačných pohľadávok inou komerčnou bankou. Po stredajšom rokovaní predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR zo sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu so zástupcami Ministerstva financií SR a Národnej banky Slovenska (NBS) to pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa MP Anna Majkútová. „Otázne je, či sa taká banka nájde,“ skonštatovala.
Na spoločných rokovaniach hľadali predstavitelia rezortu pôdohospodárstva spôsob ako kompenzovať straty alebo inak pomôcť poľnohospodárskym družstvám, ktoré sa po odňatí licencie AG Banke 1. decembra dostali do kolapsu.
Ako ďalej hovorkyňa MP SR agentúru SITA informovala, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora robí zoznam poľnohospodárskych podnikov a družstiev postihnutých zatvorením AG Banky, ktorý stále narastá. Podľa posledných informácií so Zväzu družstevných roľníkov, len v oravskom regióne sa odňatím licencie AG Banke zmrazili finančné prostriedky zhruba dvanástim dovtedy fungujúcim poľnohospodárskym družstvám v celkovom objeme takmer 9 mil. Sk. Veľká časť týchto družstiev je teraz nútená pre zabezpečenie výplat predávať hospodárske zvieratá a prejsť na minimálne mzdy.
Poľnohospodári poukazovali tiež na neštandardný postup NBS, keď situáciu v banke neriešila nútenou správou, tak ako napríklad v Priemyselnej banke alebo Investičnej rozvojovej banke. Viceguvernér NBS Jozef Mudrík na tlačovej besede konanej začiatkom decembra uviedol, že akcionári mali záujem zachrániť banku a NBS im túto príležitosť niekoľkokrát dala. „Po prekročení istej hranice sme sa rozhodli zasiahnuť,“ dodal vtedy Mudrík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS