ČLÁNOK




Možno že sa Greenspan obáva recesie
11. januára 2001

Ďalšie zasadnutie výboru Federálneho rezervného systému (Fed) USA pre operácie na voľnom trhu, kde sa zvyčajne prijímajú rozhodnutia o zvýšení, alebo znížení úrokových mier, sa očakáva koncom mesiaca. Alan Greenspan avizoval zníženie úrokových mier už 3. januára tohto roku po telefonáte s vedúcimi regionálnych bánk Fed. Radikálnosť tohto kroku ešte viac upevnila pesimizmus ekonómov. Ohlásené zníženie úrokových mier zo 6,5 % na 6 % vyvolalo priaznivú reakciu kapitálových trhov.

Rozhodnutie Fed je reakciou na prepálenú ekonomiku USA. Možno že sa Greenspan obáva recesie. Tá sa zvyčajne začína v tom čase keď aspoň dva kvartály nerastie hrubý domáci produkt. Nepriamym potvrdením tohto predpokladu je rýchlosť rozhodnutia. O spomalení rastu najväčšej ekonomiky sveta bolo známe už v minulom roku. Rast HDP v USA druhom štvrťroku dosiahol 5,65 % a v treťom už iba 2,36%.

Pretože na USA pripadá asi 30 % svetového HDP a na americké firmy pripadá asi polovica ziskov všetkých firiem vo svete, zmeny budú očakávať nielen v USA. Zatiaľ má väčšina ekonómov zdržanlivé názory na pripravované kroky Fed. Šéfovia centrálnych bánk desiatich najvyspelejších krajín sveta, ktorí sa zišli v Bazileji tvrdia, že v najbližšom období neočakávajú pokles rastu americkej ekonomiky. Predstavitelia Fed, ktorí boli na stretnutí opatrne vyhlásili, že očakávajú priemerný ročný rast HDP v rozpätí od 2% do 3 %. Niektorí pesimisti však tvrdia, že príde recesia. K týmto názorom majú najbližšie analytici Morgan Stanley Dean Witter.

Ekonomiky eurozóny by mala podľa predstaviteľov centrálnych bánk v tomto roku rásť rýchlejšie. Tempo ich rastu by mohlo dosiahnuť 3 %. Mimochodom vrchol ekonomického cyklu má Európa už za sebou. Najrýchlejší rast HDP v Európe bol v štvrtom štvrťroku 1999 keď dosiahol medziročný prírastok 3,9 %. Vďaka vývoji americkej ekonomiky, európska ekonomika dostala neočakávaný darček. Bolo ním posilnenie kurz spoločnej európskej meny. Niektorí analytici si myslia, že v tomto roku by sa kurz USD mohol vyrovnať európskej mene a mohli by dosiahnuť magickú hranicu 1: 1. ING Barings predpokladá, že v druhom polroku by mohli v tomto dôsledku klesnúť aj ceny ropy a plynu. Pre slovenskú ekonomiku by to mohlo znamenať rast konkurencieschopnosti jej exportu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS