ČLÁNOK
MOP podľa Kaníka nedáva Slovensku záväzné odporúčania
18. februára 2003

Pri pripravovanej novelizácii Zákonníka práce nedáva Medzinárodná organizácia práce (MOP) Slovensku žiadne záväzné odporúčania, keďže navrhované zmeny pracovného práva závisia len od dohody sociálnych partnerov na Slovensku. V súvislosti s minulotýždňovým rokovaním slovenskej tripartitnej delegácie s predstaviteľmi MOP v Ženeve to uviedol minister sociálnych vecí, práce a rodiny Ľudovít Kaník. MOP podľa neho poskytla Slovensku svoje skúsenosti, ako sú navrhované opatrenia v Zákonníku práce, ktoré uplatňujú v jednotlivých štátoch EÚ, riešenie konkrétnych zmien pracovného kódexu však ponechala na dohodu v rámci tripartitných rokovaniach na Slovensku.

„Stretnutie v Ženeve potvrdilo, že naše náhľady na zmeny zákonníka sú správne, dokonca v určitých bodoch sme až mierni,“ uviedol hlavný vyjednávač asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Juraj Borgula. Ako príklad miernosti uviedol úpravu flexibility zamestnávania a reprezentatívnosť odborov.

Pracovnoprávne inštitúty sú podľa viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov Petra Gajdoša v jednotlivých štátoch Európy riešené rôzne od menšej až po väčšiu pracovnoprávnu ochranu zamestnanca. MOP však podľa neho Slovensku odporučila, aby sa zachovala súčasná úroveň ochrany zamestnanca.

„Pred nami je ešte dosť zásadných problémových okruhov,“ uviedol Gajdoš. V ďalších rokovaniach budú odbory podľa neho okrem iného požadovať zachovanie minimálnych mzdových taríf pre zamestnanca, skrátenie pracovného času pri viaczmenných prevádzkach a ustanovenie dodatkovej dovolenky pri vykonávaní zdraviu škodlivej práce.

Myšlienku zvýšenia flexibility práce podľa ministra Kaníka podporila aj minulotýždňová ministerská konferencia EU na, ktorej sa zúčastnil. Ako uviedol, zvýšenie zamestnanosti plánuje EU dosiahnuť zavedením ďalších foriem pracovných úväzkov, ako napríklad práca na kratší pracovný čas a iné formy pracovných úväzkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 2. 2021

USD 1,212 0,010
CZK 26,195 0,085
GBP 0,871 0,006
HUF 361,430 1,250
CAD 1,533 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS