ČLÁNOK
“ Moody’s zvýšila ratingový výhľad SPP na „“pozitívny““
14. októbra 2003

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila v pondelok výhľad pre rating nadradených nezabezpečených poukážok spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v hodnote 200 mil. eur na stupeň „pozitívny“ z predchádzajúceho stupňa „stabilný“. Informovala o tom agentúra Moody’s na svojej internetovej stránke.

Agentúra Moody’s uviedla, že zmena ratingového výhľadu SPP odzrkadľuje očakávanie pokračujúceho zlepšovania finančných výsledkov firmy, mierny regulatórny režim na Slovensku a reštrukturalizáciu spoločnosti pod vedením jej zahraničných akcionárov, ktorá prináša výrazné zlepšenie v rámci prevádzkovej efektivity SPP. Úverový profil SPP sa počas uplynulých 18 mesiacov výrazne zlepšil v súvislosti s predajom 49 % firmy spoločnostiam Gaz de France a Ruhrgas. Títo noví akcionári síce neposkytujú SPP žiadnu priamu podporu, avšak denne kontrolujú prevádzku spoločnosti, výrazne redukujú náklady a zabezpečujú zlepšovanie v rámci podnikového riadenia, čo v minulosti podľa Moody’s evidentne chýbalo.

Spoločnosť SPP zároveň čerpala výhody z podstatného zvýšenia cien plynu, ktoré autorizoval slovenský regulátor s cieľom urobiť domáci trh ziskovým od roku 2004, kedy by sa mali skončiť jeho krížové dotácie. Kombinácia zvýšenia cien a zlepšenia efektivity vyústila do zdvojnásobenia prevádzkového zisku SPP v roku 2002, pričom je pravdepodobné, že prevádzkový zisk výrazne vzrastie aj v roku 2003. Vzhľadom na udržiavanie kapitálových výdavkov na prijateľnej úrovni a predaj niektorých vedľajších aktív, spoločnosti SPP sa podarilo znížiť v roku 2002 svoj čistý dlh na nulu a v roku 2003 si vybudovala značné hotovostné rezervy. Hoci tieto skutočnosti podporujú krátkodobú finančnú silu a likviditu firmy, zároveň odlišujú SPP od iných európskych plynárenských spoločností a vytvárajú otázniky o budúcej dividendovej politike a dlhových parametroch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS