ČLÁNOK
Moody’s zhoršila ratingové hodnotenie Británie
25. februára 2013

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila rating záväzkov britskej vlády v domácej a zahraničnej mene o jeden stupeň na Aa1 z úrovne Aaa. Výhľad ratingu zostáva stabilný. Dôvodom zhoršenia ratingu je slabý strednodobý výhľad ekonomického rastu a ťažkosti, ktoré slabý výhľad rastu predstavuje pre vládny program fiškálnej konsolidácie. Podľa agentúry bude fiškálna konsolidácia nutná aj počas veľkej časti funkčného obdobia budúceho britského parlamentu.

  Stabilný výhľad ratingu Veľkej Británie na stupni Aa1 však odzrkadľuje očakávania agentúry Moody’s, že kombinácia politickej vôle a strednodobej základnej ekonomickej sily krajiny časom vláde umožnia realizovať plán fiškálnej konsolidácie a zvrátiť trajektóriu štátneho dlhu. Britská ekonomika je síce podľa agentúry vzhľadom na obchodné a finančné väzby vysoko ohrozená možným prehĺbením dlhovej krízy eurozóny, ale riziko šírenia problémov zmierňuje flexibilita vyplývajúca z nezávislosti britskej menovej politiky a postavenie libry ako globálnej rezervnej meny.

Moody’s zároveň znížila rating britskej centrálnej banky na stupeň Aa1 z úrovne Aaa. Výhľad ratingu Bank of England je stabilný. Stropný rating záväzkov Veľkej Británie v domácej a zahraničnej mene a stropný depozitný rating zostáva na nezmenenej úrovni Aaa.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS