ČLÁNOK
Moody’s uvažuje o znížení ratingu Japonska
7. septembra 2001

Americká ratingová agentúra Moody’s Investors Service uvažuje o znížení ratingu japonských vládnych dlhopisov kvôli rizikám, ktoré predstavuje oslabovanie ekonomiky a deflácia pre fiškálnu pozíciu krajiny. Ak Moody’s zníži rating Aa2 japonských cenných papierov, denominovaných v japonskej mene a emitovaných respektíve garantovaných japonskou vládou, rating japonských dlhopisov sa dostane na úroveň ratingov Taiwanu a Slovinska a jeden bod pod rating Portugalska.

Agentúra Moody’s zdôvodnila svoje rozhodnutie revidovať ratingy vládnych bondov tým, že fiškálne problémy budú pravdepodobne pretrvávať kvôli oslabovaniu ekonomiky. Deflačné tlaky v ekonomike zvyšujú celkové úverové riziká, pričom hodnota existujúceho dlhu bude v reálnom vyjadrení rásť. Deflácia bude vyvíjať nepriaznivé tlaky nielen na fiškálnu pozíciu vlády, ale aj na finančný a podnikový sektor. Očakáva sa, že vláda oznámi doplnkový rozpočet s cieľom stimulovať hospodárstvo.

Analytici uviedli, že rozhodnutie ratingovej agentúry nie je prekvapujúce, a to vzhľadom na zhoršujúci sa stav japonskej ekonomiky. Po zverejnení správy poklesol jen voči doláru na trojtýždňové minimá pri 121,50 JPY/USD. Japonský minister financií Masadžuro Šiokawa vyjadril nesúhlas s rozhodnutím agentúry Moody’s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS