ČLÁNOK


,

Moody´s znížil rating holandskej telekomunikačnej spoločnosti KPN
21. februára 2001

Moody´s Investors Service totiž posunul KPN o dva ratingové stupne – z A3 do Baa2.

Standard&Poor´s znížil ohodnotenie KPN o jeden stupeň – z A- na BBB+, pričom Moody´s priraďuje KPN stabilný a S&P´s negatívny úverový výhľad. Moody´s vychádza z prognózy, že KPN so svojím dlhom vo výške 22 miliárd EUR/20,5 miliardy USD/ nebude schopná riešiť tento problém predajom aktív v priebehu roka 2001.

Inými slovami – rokovania o predaji aktív sa s najväčšou pravdepodobnosťou predĺžia a skomplikuje ich skutočnosť, že aj potencionálni investori sú zaťažení svojim vlastným dlhom.

Moody´s tiež varuje, že expanzia KPN v Európe spôsobila tejto holandskej telekomunikačnej spoločnosti vážne finančné a obchodné riziká. Do podobnej polohy sa v čoraz väčšej miere dostáva aj Deutsche Telekom, ktorému Moody´s znížil úverový rating „A2“ zo stabilného do negatívneho výhľadu.

Je to determinované hlavne tým, že DT sa chce počas roka 2001 zbaviť aktív v hodnote 14-19 miliárd EUR.

Všetky potencionálne získané zdroje by sa mali použiť na splácanie dlhu Deutsche Telekom, ktorý je spôsobený takisto enormnou zahraničnou expanziou, početnými akvizíciami a fúziami.

V rámci takzvaných nestrategických aktív sa chce DT napríklad „zbaviť“ svojho podielu v americkom telekomunikačnom subjekte Sprint/ to isté plánuje aj France Telecom/.

Deutsche Telekom ráta aj s výnosom z novej emisie vo výške 10 miliárd EUR v rámci vstupu dcérskej firmy T-Mobile na trh s cennými papiermi, čo sa očakáva na sklonku roku 2001.

Moody´s bude celý tento proces predaja aktív DT pozorne monitorovať, no momentálne nezdieľa všetky jeho deklarované šance a pozitívne perspektívy.

O určitý „ratingový“ obrat sa snaží aj japonská telekomunikačná spoločnosť NTT, ktorá včera začala /po ročnej prestávke/ emisiu dlhopisov v objeme 100 miliárd jenov.

Ide o dlhopisy s desaťročnou splatnosťou pri kupóne vo výške 1,7%.

Túto emisiu aranžujú Nomura Securities, Merrill Lynch a Tokyo-Mitsubishi Securities.

Ročný odklad spôsobil práve znížený rating Standard&Poor´s, ktorý posunul pred zhruba dvanástimi mesiacmi NTT z pásma AA+ do AA.

Ratingový boj telekomunikačných spoločností teda má vo svetle najaktuálnejších aktivít KPN, DT a NTT nové dimenzie, ktoré pozorne vníma nielen trh, ale aj renomované agentúry, no výsledok tohto boja je zatiaľ neurčitý.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS