ČLÁNOK
Molex ešte neuzavrel rokovania o danových úlavách
12. marca 2003

Spolocnost Molex Slovakia, a.s. pôsobiaca v Kechneci nedaleko Košíc ocakáva, že vláda splní všetky sluby, ktoré jej dala v oblasti danových úlav pri príchode spolocnosti na Slovensko pred viac ako dvoma rokmi. Vedenie firmy akceptuje, že SR musela pristúpit k harmonizácii svojej legislatívy s Európskou úniou (EÚ), upozornilo však na to, že hrozba zmien podnikatelského prostredia firme neumožnuje dlhodobejšie plánovanie v oblasti investícií. Divízny riaditel Molexu Slovakia Franz Vollmann v utorok na tlacovej besede uviedol, že Molex zatial splnil všetky svoje záväzky a v oblasti zamestnanosti ich dokonca prekrocil.

Napriek tomu, že rokovania Molexu s vládou ešte neskoncili a nie je známy ani termín ich ukoncenia, Vollmann je presvedcený, že sa s vládou dohodnú. Reagoval tak na októbrový príslub premiéra Mikuláša Dzurindu, že napriek tomu, že SR vyjednala výnimky v danových úlavách len pre spolocnosti U.S. Steel a Volkswagen, dohodne sa aj s ostatnými investormi, ktorí priši do SR pred zosúladením investicných stimulov s pravidlami EÚ.

Záujem dlhodobo zotrvat na Slovensku doplnil Vollmann aj konštatovaním, že aj ked je pracovná sila na východ od Slovenska je lacnejšia, Molex neplánuje další presun výroby na východ, tak ako to urobil pri prechode zo Západnej Európy do SR. „Väcší význam ako samotná cena práce má pre nás jej pomer k produktivite práce. Spolu s kvalifikovanostou ludí je Slovensko pre nás výhodnou kombináciou,“ dodal Vollmann.

Molex pokracuje v dalších fázach rozvoja fabriky. Koncom roka firma ukoncila investíciu do skladových priestorov za 3,5 mil. USD a celkom tak v SR preinvestoval 20 mil. USD do stavieb, technológií a školení zamestnancov. V súcasnosti zamestnáva 612 ludí s vekovým priemerom takmer 29 rokov. Priemerný základný plat dosahuje takmer 11 tis. Sk a s príplatkami a bonusmi je na úrovni 13 250 Sk. Pri štatistickom delení podla vzdelania vysokoškoláci priemerne zarábajú 20 860 Sk mesacne a stredoškoláci 9 490 Sk.

V tomto roku plánuje Molex realizovat tretiu investicnú fázu v objeme 1,5 až 2 mil. USD, ktorá má rozšírit priestory pre montáž konektorov. Tým by sa malo vytvorit približne 100 nových pracovných miest. Štvrtá fáza je naplánovaná na roky 2005 až 2007 a výška investícií bude závisiet od investicných podmienok, ktoré budú platit v tom case.

Molex Slovakia je súcastou amerického koncernu Molex, ktorý produkuje elektrické a elektronické komponenty a subsystémy pre automobilový priemysel, telekomunikácie a výpoctovú techniku. Výrobné závody má okrem SR aj v Nemecku, Írsku, Francúzsku a Polsku. Za prvú polovicu úctovného roka, teda do decembra 2002, dosiahla celá skupina obrat 923 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS