ČLÁNOK
Mol takmer istým víťazom tendra o Slovnaft
27. marca 2000

Slovenská tlač ako aj trh pokladá za takmer isté, že maďarský ropný koncern Mol Rt. sa stal víťazom medzinárodného tendra, ktorý bol vypísaný na získanie podielu v Slovnafte, uvádza piatkové vydanie denníka Magyar Hírlap. Dotyčné firmy však mlčia, a to napriek tomu, že podľa nemenovaných zdrojov slovenská vláda v tejto veci už pred časom prijala rozhodnutie. Magyar Hírlap sa odvoláva na nemenovaný brokerský zdroj, ktorý tvrdí, že spoločnosť Mol Rt. za balík akcií bratislavskej rafinérie ponúkla oveľa vyššiu sumu ako konkurenčný rakúsky koncern ÖMV.
Bratislavský zdroj, ktorý si neželá menovaný, pre denník uviedol, že už netreba dlho čakať na vyhlásenie výsledku. Anonymný zdroj na narážku denníka, či možno očakávať maďarské víťazstvo, reagoval takto: „Čo si myslíte, prečo sa stretol začiatkom marca Mikuláš Dzurinda s Viktorom Orbánom?“
Slovnaft ale sám o sebe nie je tým vytúženým snom Molu, lebo bratislavská rafinéria je nadhodnotená len vďaka boju o získanie vedúcej pozície v regióne, konštatuje Magyar Hírlap. Rakúske ÖMV si chce posilniť svoje pozície, kým pre maďarskú spoločnosť je takmer životne dôležitá expanzia. Ak by totiž Mol Rt. ostala ešte dlhší čas dobu vo svojej terajšej podobe, zrejme by sa nevyhla „zblíženiu“ s nejakou veľkou multinacionálnou spoločnosťou, cituje denník analytika spoločnosti Postabank Tamása Gábora.
Podľa denníka Népszava sa Mol zrejme stane víťazom aj preto, lebo oproti ÖMV sa zaviazal, že nevymení súčasný manažment Slovnaftu. Ako odborársky denník uvádza, pre maďarskú spoločnosť môže byť pridrahá svadba so Slovnaftom. Podľa expertov po tom, čo sa Mol stane strategickým investorom v Slovnafte, z ekonomických dôvodov zrejme bude musieť zaviesť racionalizačné opatrenia a zatvoriť niektorú svoju rafinériu z troch existujúcich. Mol sa ale musí poponáhľať s reorganizáciou, v opačnom prípade ho môže prehltnúť niektorá západná mamutia firma, upozorňuje Népszava.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS