ČLÁNOK
MOL nečaká rýchlu fúziu ropných firiem v strednej Európe
8. septembra 2003

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL oznámila, že rokovania o konsolidácii rozdrobeného palivového sektora v strednej Európe sú stále v počiatočnej fáze a nik sa zatiaľ neponáhľa s ich dokončením. MOL získala vedúce postavenie v rámci procesu konsolidácie medzi najväčšími ropnými firmami regiónu prostredníctvom akvizícií na Slovensku a v Chorvátsku. Medzi najväčších hráčov v sektore patrí okrem MOL aj rakúska spoločnosť OMV a poľský rafinérsky koncern PKN Orlen.

„Radi by sme vytvorili alianciu, ktorá by poskytovala synergické efekty, väčšiu flexibilitu v rámci reštrukturalizácie, ktorá by zvýšila trhové hodnoty a pozície, ako aj optimalizovala logistiku,“ povedal Zoltán Áldott, riaditeľ firmy MOL pre stratégiu. „Neexistuje však podnet na uskutočnenie tohto cieľa rýchlym tempom. Rokovania o predložení spoločných ponúk medzi hlavnými ropnými spoločnosťami počas nadchádzajúcich privatizačných projektov sú zatiaľ v počiatočných fázach,“ dodal s tým, že dokončenie konsolidačného procesu si stále môže vyžiadať niekoľko rokov.

Predstavitelia poľskej spoločnosti PKN Orlen nedávno oznámili, že pravdepodobne sa budú spoločne uchádzať s firmou MOL, alebo s inými firmami o akvizíciu rumunskej ropnej spoločnosti Petrom ku koncu septembra. PKN sa snaží podporiť svoj medzinárodný profil, pričom tento rok kúpila 500 čerpacích staníc v Nemecku. Poľský koncern nedávno oznámil, že má záujem predložiť ponuku s maďarskou firmou MOL na akvizíciu podielu v českej spoločnosti Unipetrol. Analytici sa domnievajú, že firmy MOL, OMV a PKN pravdepodobne vytvoria sieť vzájomne vlastnených podielov s cieľom posilniť svoje postavenie na trhu a zefektívniť rafinérske aktivity a maloobchodný predaj palív. Zatiaľ však nie je jasné, ktorá z týchto firiem bude mať dominantné postavenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS