ČLÁNOK
MOL kritizuje neefektívnu činnosť ÚFT
26. mája 2003

Maďarská spoločnosť MOL nepodá nový návrh povinnej ponuky na akcie Slovnaftu, kým Úrad pre finančný trh (ÚFT) definitívne nerozhodne o jeho prvom návrhu. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti MOL György Felkai. Felkai zdôraznil, že spoločnosť MOL nie je spokojná s neefektívnou prácou ÚFT, ktorý doteraz nedokázal, že obchod s akciami Slovnaftu z 20. marca bol manipuláciou s cenou a burza ho preto musela vysporiadať. V súvislosti s týmto prevodom akcií podal MOL podľa neho aj podnet na prešetrenie súdom. Obchod s akciami Slovnaftu z 20. marca prešetruje ÚFT v súčasnosti v spolupráci so zahraničnými komisiami pre cenné papiere a burzy, ktoré oslovil. Úrad čaká na odpovede od niektorých komisií.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ÚFT Marek Kačmár, Rada ÚFT v súčasnosti posudzuje rozklad, ktorý podal MOL voči zamietnutiu svojho návrhu povinnej ponuky úradom. Ak by rada ako druhostupňový orgán potvrdila prvostupňové rozhodnutie úradu, MOL by bol povinný do 10 dní predložiť nový návrh povinnej ponuky v súlade so zákonom o cenných papieroch. Podľa Kačmára by však MOL mohol kedykoľvek podať aj nový návrh povinnej ponuky. BCPB vyrovnala obchod z 20. marca v piatok, 23. mája, keď uplynula 30-dňová lehota, na ktorú ÚFT určil burze marcový obchod pozastaviť.

Finančná skupina J&T očakávala, že pozastavený obchod s akciami Slovnaftu z 20. marca bude vyrovnaný. „Obchod bol plne v súlade so zákonom a s pravidlami Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB),“ povedal pre agentúru SITA hovorca J&T Maroš Sýkora. Podľa jeho slov však vyrovnanie obchodu situáciu okolo povinnej ponuky na akcie Slovnaftu zásadne nerieši. „Neexistuje totiž efektívny tlak na MOL, aby vyhlásil povinnú ponuku na prevzatie akcií Slovnaftu,“ dodal.

V marcovom obchode sa previedlo 202 tis. akcií Slovnaftu pri jednotkovej cene 1 541 Sk. Vysporiadanie obchodu bolo pozastavené, pretože maďarská spoločnosť MOL sa domnieva, že cieľom obchodu bola manipulácia ceny akcií Slovnaftu. V tomto obchode zastupovala predávajúceho spoločnosť J&T, kupujúceho však podľa svojho vyjadrenia nepozná. Tento obchod by zvýšil priemernú cenu akcií Slovnaftu za posledných šesť mesiacov z približne 1 100 Sk na 1 380 Sk. Takto vypočítaná priemerná cena je rozhodujúca pri stanovení ceny v povinnej ponuke na prevzatie akcií Slovnaftu, ktorú musí MOL vyhlásiť.

ÚFT vydal začiatkom apríla rozhodnutie, ktorým zamietol spoločnosti MOL písomný návrh povinnej ponuky na prevzatie akcií Slovnaftu. Návrh povinnej ponuky ÚFT zamietol pre nesúlad s ustanovením zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktoré stanovuje podmienky pre cenu v povinnej ponuke. MOL pritom oznámil, že minoritným akcionárom Slovnaftu ponúkne za ich akcie 1 200 Sk za kus. Maďarská spoločnosť sa proti rozhodnutiu ÚFT odvolala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS