ČLÁNOK
MOL a Slovnaft rozbehli proces integracie do jednej nadnárodnej spoločnosti
2. októbra 2003

Spoločnosti MOL a Slovnaft vstúpili do etapy implementácie integrovanej riadiacej štruktúry, ktorá z nich vytvára jednu nadnárodnú spoločnosť. Jej budovanie sa má zavŕšiť do januára 2004.

Podľa informácií, ktoré získala TASR, bude niekoľko desiatok vedúcich pracovníkov v oboch hlavných subjektoch skupiny MOL poverených takzvanými integrovanými funkciami s právomocami v jednej i druhej spoločnosti. Cieľom je optimalizácia podnikateľských aktivít, zabezpečenie podmienok pre trvalý rast a zvýšenie obchodnej hodnoty celej skupiny.

Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL v súčasnosti zaujíma 280. miesto v rebríčku najväčších svetových spoločností, po organizačnej integrácii so Slovnaftom sa chce nová stredoeurópska spoločnosť zaradiť už medzi prvých 200 subjektov. Úplná integrácia oboch ropných spoločností bude možná aj vďaka nadchádzajúcemu zrušeniu obchodných hraníc po vstupe SR a Maďarska do Európskej únie.

MOL kapitálovo vstúpil do bratislavskej rafinérie v roku 2000, keď po dohode so Slovintegrou získal 36,2 % akcií Slovnaftu. Ďalší 31,6-% podiel prevzal v tomto roku, čím po zohľadnení akcií prikúpených na kapitálovom trhu získal v Slovnafte vyše 70-% majoritu.

Po prevzatí Slovnaftu sa spoločnosť MOL snaží o ďalšie akvizície v regióne, najmä v Chorvátsku, ČR, Poľsku a Srbsku. Cieľom je vytvoriť silnú regionálnu ropnú spoločnosť schopnú konkurencie v celosvetovom meradle. Po prípadnom ďalšom rozšírení skupiny sa perspektívne uvažuje aj s novým názvom, ktorý by používali jej súčasti v jednotlivých krajinách, teda aj Slovnaft.

Zástupcovia Slovnaftu informácie o integrovaní oboch subjektov nepriamo potvrdili. Zdôraznili pritom, že ide o vnútorné organizačné zmeny, ktoré nebudú mať nijaký vplyv na vzťah akciovej spoločnosti Slovnaft k obchodným partnerom, regulačným, kontrolným a daňovým úradom či iným subjektom.

Slovnaft pritom zverejnil už aj personálne obsadenie vrcholného manažmentu integrovanej skupiny. Predstavenstvo koncernu zostáva nezmenené. Jeho predsedom bude naďalej Zsolt Hernadi, generálnym riaditeľom skupiny je György Mosonyi, riaditeľom pre financie Michel-Marc Delcommune a riaditeľom pre stratégie Zoltán Áldott.

Vytvárajú sa však tri nové divízie. Divíziu riadenia petrochemických záujmov skupiny bude viesť generálny riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic. Riaditeľom divízie rafinérie a marketingu bude László Geszti, ktorého však v krátkom čase na tomto poste vystrieda doterajší riaditeľ rovnakej divízie len pre MOL Ferenz Hotváth. Geszti sa má ujať funkcie finančného riaditeľa v novej akvizícii maďarského investora, v chorvátskej firme INA. Šéfom poslednej tretej divízie novej skupiny, ktorou bude divízia maloobchodných služieb, sa stane Jozsef Szórád, ktorý túto divíziu doteraz viedol aj v MOL.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS