ČLÁNOK


,

Môj byt, naozaj môj hrad?
1. marca 2003

Bývanie nie je len vecou vkusu. Našincovi to netreba pripomínat, má s tým svoje skúsenosti. Ani rodený dekoratér nezariadi luxusný byt bez penazí, ale na druhej strane, ani solventní majitelia sa nemusia citit dobre v prostredí plnom starožitností. Cím to je? O tejto téme sa popísali tisícky kníh. Ich autormi sú najmä psychológovia, ktorí svoje závery podopierajú poznatkami z ostatných vedných odborov. Práve psychológovia permanentne upozornujú, že ked clovek dlho býva v nesprávne zariadenom byte, je nespokojný, podráždený a svoju nevrlost prenáša na okolie.

Vhodné zariadenie sa vám vraj bude hladat lahšie, ak spoznáte svoj „profil obyvatela“. Co to znamená? Podla Rolfa W. Schirma, ludia vnímajú svoj byt ako hniezdo, ako hrad alebo ako útocisko.Vedec vychádza z teórie „trojjediného“ mozgu cloveka, ktorej autorom je American Paul MacLean. Všetky tri oblasti mozgu – kmen mozgu, medzimozog a velký mozog – majú svoju vlastnú štruktúru a svoje osobitné funkcie, ktoré sa vytvorili pocas vývoja živej hmoty za mnohé milióny rokov. Ich vzájomná spolupráca i protiklady urcujú naše správanie – vrátane nášho postoja k bývaniu.

Kmen mozgu urcuje základnú štruktúru hniezdiaceho typu, medzimozog zodpovedá za základnú orientáciu tých, co chcú mat zo svojho domu hrad a velký mozog má rozhodujúcu úlohu u tých, co hladajú doma útocisko. U každého cloveka existujú všetky tri orientácie, jeho typ sa urcí podla toho, ktorá z nich dominuje.

Ako hniezdo

Teplý, usporiadaný, harmonický. Jeho obyvatelia milujú útulné kútiky, výklenky, arkiere. Ked už nic iné, prerobia na obývatelnú miestnôstku aspon lodžiu. Nešetria na výzdobe a na stene nenechajú volnú plochu. Neradi sa lúcia so starými vecami. Uprednostnujú nábytok so zaoblenými hranami, mäkké calúnenie a vela vankúšov. Kedže milujú prírodu, aj doma chcú mat všetko prírodné. Najmä drevo v teplých tónoch – dub, orech, cerešna. Prírodné farby sa im pácia aj na látkach, tapetách, ci kobercoch. Cítia sa dobre pri tlmenom svetle, najlepšie z viacerých zdrojov. Je to skoro ako v našich garsónkach, ku ktorým obyvatelia sídlisk však neprišli na základe poznania svojho „ja“, ale z nedostatku bytov a financií. Ak sa chcú v nich cítit dobre, nezostáva im nic iné, len si ich zútulnit.

Ako hrad

Je priestranný, kontrastný, pôsobí majestátne. Pre jeho majitelov je dôležitá reprezentácia. Majú radi velké okná, vela svetla, volné steny a otvorené priechody medzi jednotlivými priestormi. Urcite poznáte rodiny, ktoré v panelákových bytoch odstránili dvere a nahradili ich oblúkovými priechodmi. Obyvatelia „hradov“ sledujú nové trendy v bývaní a zariadenie bytu neustále obmienajú. Pácia sa im exkluzívne a drahé veci a radi ich aj vystavujú na obdiv. Milujú výrazné farby, kov, sklo. Páci sa im všetko, co sa leskne a žiari. Na osvetlení v byte nešetria, všade musí byt plno svetla. Žiadne drobnosti, ale velké výstavné kusy.

Ako útocisko

Hoci za najlepšie útocisko by mnohí považovali hniezdo, v tomto prípade to tak nie je, aj ked isté náznaky by sa našli. Títo majitelia potrebujú oddelit svoje súkromie od vonkajšieho sveta, preto ich príbytky bývajú obrátené do átria, dvora, ci najlepšie do hustej záhrady. Casto ide o podkrovné byty, dominuje v nich však predovšetkým úcelnost. Každý priestor je dokonale využitý, každý kus nábytku má svoj úcel – najlepšie hned viacero. Oblubujú polyfunkcný nábytok, protipólne farby (biela verzus cierna), matnú povrchovú úpravu, ktorá sa lahko udržiava. Vyhýbajú sa zbytocnej dekoratívnosti, kriklavým farbám, ostrému svetlu. Všetko v byte musí slúžit predovšetkým ich potrebám. Napokon, kto by tahal pod strechu príborník po starej mame?


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS