ČLÁNOK
Model úverových podmienok B. Bystrice štandardom v SR
25. júla 2001

Vyše polmiliardový úverový rámec pre Banskú Bystricu je veľmi dobrým výsledkom rokovaní Prvej komunálnej banky, a.s., (PKB) a mesta. Rieši celkové dlhové zaťaženie mesta, znižuje dlhovú službu na prijateľnú mieru a vytvára priestor pre rozvoj. Povedal na tlačovej besede v Banskej Bystrici prezident PKP Jozef Mihálik. „Podmienky rámca, ktoré umožňujú banke sledovať a kontrolovať ekonomiku mesta a v prípade neakceptovaní jej názorov žiadať od neho ihneď splatenie úverov, nie sú zasahovaním do právomocí orgánov mesta. Je potrebné ich považovať za primerané v rámci ochrany prostriedkov banky a rátať s tým, že budú v budúcnosti štandardné pre komunálnu sféru v SR,“ konštatoval prezident banky.

Odmietol označenie podmienok za nútenú správu, „lebo bankári nesedia na miestach primátora a poslancov mesta a PKB im necháva hospodárenie na rozhodovaní – okrem vyčlenenia čiastky pre dlhovú službu, predaja založeného majetku a úverovania od iných subjektov“. Ako uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Králik, predaj majetku založeného pre PKB je možný a čiastočne sa s ním pri splácaní úveru PKB ráta. Podľa primátora použitie termínu „nútená správa“ v tlači mesto poškodilo a varoval pred jeho používaním. Pre SITA dodal, že žiaden z poslancov, ktorí ho v diskusii o úveri použili a kritizovali vraj nedôstojné obmedzenie svojich právomocí, mandát nezložil. Ako vyhlásil, prijatie rámca nie je dôvodom k jeho glorifikácii, akú vyslovovali iní z poslancov.

PKB sa pri kúpi obligácií Banskej Bystrice od Slovenskej sporiteľne podarilo znížiť záväzok o 350 mil. Sk. Mestu poskytne do roku 2016 úverový rámec na 580 mil. Sk. Podpis zmluvy čaká na ekonomický a právny audit mesta. Reštrukturalizácia splatnosti, úrokov úverov a spolupráca PKB znamená, že kým v minulosti mesto splácalo ročne až 120 mil. Sk a bola to len polovička z dlhovej služby, teraz bude platiť najviac 50 mil. Sk a z disponibilného cash-flow mu ostane viac ako polovica.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 1. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 26,185 0,022
GBP 0,891 0,001
HUF 360,390 0,400
CAD 1,541 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS