ČLÁNOK
Mobilní operátori bojujú o prepaid-zákazníkov
13. októbra 2000

Podľa analýzy vypracovanej poradenskou spoločnosťou Arthur Andersen pre spoločnosť Globtel, a.s. vyplýva, že telefonovanie cez predplatné karty Prima vďaka sekundovej tarifikácii je výhodnejšie ako používanie kariet Easy konkurenčnej spoločnosti EuroTel Bratislava, a.s. EuroTel naopak tvrdí, že karta Easy sa čoskoro stane opäť výhodnejšou ako karta Prima. Vyplýva to z analýzy vypracovanej spoločnosťou EuroTel.

Ako sa v analýze uvádza, spoločnosť EuroTel zavádza od 16. októbra tohto roka službu s názvom Bonus. Ide o možnosť získania bonusu vo výške jednej koruny sa každú minútu prichádzajúceho hovoru z inej mobilnej alebo pevnej siete pri telefonovaní z predplatnej karty Easy. Mobilní operátori totiž zarábajú nielen na odchádzajúcich, ale aj prichádzajúcich hovoroch. Získaný bonus sa pripočíta ku kreditu podobne ako pri dobití kreditu karty Easy a to raz sa sedem dní alebo po dosiahnutí hodnoty 100 Sk. Službu bonus je možné aktivovať za 250 Sk bez DPH. Ako predstavitelia spoločnosti EuroTel tvrdia, služba Bonus umožní telefonovať viac, a to pri rovnakých nákladoch.

Spoločnosť Arthur Andersen vychádzala pri svojej analýze pre spoločnosť Globtel z profilu zákazníka, ktorý má 60 % prichádzajúcich aj odchádzajúcich hovorov vo vlastnej sieti, 25 % do a z pevnej siete a 15 % do a zo siete konkurenčného operátora. EuroTel pri svojej analýze použil rovnaký profil zákazníka, na základe ktorého dospel k záveru, že po zohľadnení služby Bonus je karta Easy výhodnejšia ako predplatená karta Prima. Cenový rozdiel v prospech Easy je tým vyšší, čím intenzívnejšia je prichádzajúca prevádzka oproti odchádzajúcej. EuroTel tvrdí, že prichádzajúca prevádzka u majiteľov predplatných kariet je dvoj- až trojnásobná oproti odchádzajúcej.

EuroTel je jeden z dvoch GSM operátorov na Slovensku. Jeho majoritným, 51-percentným akcionárom sú Slovenské telekomunikácie a 49 % vlastní spoločnosť Atlantic West B.V., ktorý je spoločným podnikom firiem Verizon Communications a AT&T Corp. Celkový počet aktívnych zákazníkov EuroTelu bol ku koncu prvého polroka viac ako 362 tisíc, čo znamená medziročný nárast o 65 %. Z nich viac ako 172 tisíc predstavovali užívatelia predplatných kariet Easy. Za šesť prvých mesiacov tohto roka zvýšil EuroTel medziročne svoj zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) o 71 % na 890 mil. Sk.

Globtel má v súčasnosti celkovo takmer 700 tis. zákazníkov (brutto počet) a podľa analýzy spoločnosti Credit Suisse First Boston okolo 57-percentný podiel na trhu GSM. Počet skutočne aktívnych zákazníkov možno určiť len odhadom. V marci tohto roku to bolo okolo 490 tisíc. Majoritným, 64-percentným vlastníkom Globtelu je France Telecom, zvyšné akcie vlastnia štátom kontrolované energetické spoločnosti, ktoré do konca roka plánujú predať svoj podiel prostredníctvom burzy. V prvom polroku Globtel dosiahol EBITDA na úrovni 1,001 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS