ČLÁNOK
MMF schválil vyplatenie tranže finančnej pomoci Grécku
30. júla 2013

Medzinárodný menový fond (MMF) v pondelok schválil vyplatenie tranže finančnej pomoci Grécku vo výške 1,7 mld. eur. Reagoval tak na výsledky štvrtej plánovanej previerky toho, či krajina plní podmienky záchranného programu.

  Poslednú potrebnú legislatívnu úpravu, ktorú tzv. trojka medzinárodných veriteľov – MMF, Európska komisia a Európska centrálna banka – od Atén požadovali, schválila grécka vláda minulý týždeň. Podarilo sa jej to po dvoch mesiacoch politických súbojov o schválenie všetkých reforiem potrebných na to, aby „trojka“ finančnú injekciu uvoľnila. Jej celková výška vrátane čiastok, ktoré poskytne EÚ, je 5,8 mld. eur.

Ďalšiu 1 mld. eur by Atény od medzinárodných veriteľov mali dostať v októbri, aj uvoľnenie tejto tranže pomoci je však podmienené zavedením ďalších reforiem. Celkový objem finančnej pomoci Grécku, schválenej v marci 2012, podľa MMF dosahuje 173 mld. eur a jej cieľom je pomôcť krajine otriasť sa z dlhovej krízy, znovu naštartovať ekonomiku a vrátiť sa na finančné trhy.

Spôsob, akým „trojka“ krízu v Grécku riešila, však podľa pondelňajšieho vyjadrenia talianskeho premiéra Enrica Lettu Európe skôr uškodil. „Európa počas posledných niekoľkých rokov v prípade Grécka bez pochýb urobila závažné chyby,“ povedal Letta počas návštevy krajiny, ekonomika ktorej sa už šiesty rok nachádza v recesii. „Načasovanie bolo zlé, nástroje boli zlé. Intervencie sa nepodnikli správnym spôsobom a v správny čas, a to krízu ešte zhoršilo,“ uviedol. Ak by bol prístup Európy ku Grécku na začiatku odlišný, kríza by bola podľa neho spôsobila o niečo menšiu finančnú katastrofu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS