ČLÁNOK
MMF pravdepodobne výrazne zníži prognózy svetového rastu
29. januára 2001

Prvý zástupca výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Stanley Fischer počas 31. výročného mítingu Svetového ekonomického fóra (WEF) v švajčiarskom Davose upozornil, že MMF pravdepodobne prudko zníži prognózy tohoročného svetového rastu zo 4,2 % na 3,5 %. Podľa poslednej správy fondu zo septembra 2000 mal rast svetovej ekonomiky v tomto roku dosiahnuť 4,2 %. Podľa Fischera sa však svetová ekonomika stále nachádza ďaleko od stavu recesie z 80. až 90. rokov, pričom USA aj Európa majú stále dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb s cieľom reagovať na ekonomické spomaľovanie.

Ako však ďalej Fischer zdôraznil, vyhliadky Japonska na oživenie hospodárskeho rastu prostredníctvom fiškálnej a monetárnej politiky zostávajú naďalej slabé. Jediná cesta, ktorá Japonsku ešte zostáva je, reštrukturalizácia ekonomiky, a to najmä bánk a dlhov podnikovej sféry, avšak predpokladaný pozitívny obrat by nemal byť výrazný. Japonská centrálna banka naďalej zotrváva pri politike nulových úrokových sadzieb, kým sadzby v USA a Európe sa pohybujú na úrovni 6, resp. 4,75 percent. Dlh verejných financií Japonska v poslednom období výrazne narástol, keďže vláda zvýšila prílev financií do ekonomiky. Japonský HDP naopak v štvrtom kvartáli minulého roka klesol po prudkom spomalení v predchádzajúcich dvoch kvartáloch.

Japonský premiér Joširo Mori počas zasadnutia WEF vyhlásil, že 90. roky boli pre Japonsko stratovou dekádou, počas ktorej obyvatelia Japonska prišli o približne trilión jenov prostredníctvom poklesu cien akcií a pôdy. Uvedená hodnota dvojnásobne prevyšuje HDP Japonska. Podľa Moriho by mala japonská ekonomika vstúpiť do fázy úplného oživenia, hneď ako domáce banky a podniky ukončia prispôsobovanie svojho účtovníctva novým účtovným štandardom, ktoré by mali byť v krajine zavedené v apríli. Premiérove tvrdia však nechali účastníkov fóra naďalej skeptickými. Ako zdôraznil bývalý minister financií USA Lawrence Summers, dokonca ani reštrukturalizácia samotného podnikového sektora v Japonsku, aj keď osožná, by samotná nestačila na oživenie japonskej ekonomiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS