ČLÁNOK
MMF opäť upozorňuje na riziko vo vývoji verejných financií
9. mája 2000

Podľa štátneho rozpočtu by nemal deficit verejných financií v tomto roku prekročiť hranicu 3 %. V záujme dodržania, respektíve len mierneho prekročenia plánovaného deficitu je podľa predstaviteľov MMF potrebné čo najrýchlejšie realizovať opatrenia na zmiernenie napätia vo verejných financiách. Tie je potrebné prijať nielen kvôli tohtoročnému, ale aj kvôli budúcoročnému vývoju. Informovala o tom kancelária podpredsedu vlády pre ekonomiku SR.

Predstavitelia MMF sa zhodli s podpredsedom vlády na tom, že možnosti zlepšenia vývoja verených financií na strane zvyšovanie príjmov sú v súčasnej situácii limitované. Možnosť zvyšovania daní vidia obe strany len pri spodnej sadzbe DPH. Pozornosť vlády by sa však mala podľa I. Mikloša aj predstaviteľov MMF sústrediť najmä na znižovanie výdavkov, ktoré je možné realizovať vo viacerých oblastiach.

Rezervy vidia predstavitelia MMF napríklad v systéme sociálnych dávok – a to nielen v ich výške, ale i v spôsobe správy týchto dávok. Podľa predstaviteľov fondu existuje v súčasnosti prekrývanie niektorých sociálnych dávok a ich celková výška v mnohých prípadoch nemotivuje občanov k hľadaniu zamestnania. Priestor pre zníženie napätia vo verejných financiách existuje aj vo zvýšení veku pre odchod do dôchodku.

V oblasti štátnej správy síce prišlo podľa predstaviteľov MMF k stabilizácii nákladov, avšak len za cenu zmrazenia miezd v štátnej správe. Neprišlo však k zásadnejším štrukturálnym zmenám a zefektívneniu štátnej správy. Značný priestor na zníženie výdavkov vidia predstavitelia MMF v oblasti dlhovej služby. Ak by sa totiž príjmy z privatizácie použili na zníženie štátneho dlhu, podstatne by sa mohli znížiť každoročné výdavky štátneho rozpočtu na splácanie úrokov zo štátneho dlhu.

Delegáciu MMF na stretnutí s vicepremiérom viedol Robert Feldman. Predstavitelia fondu, ktorí sú na Slovensku na dvojtýždňovej misii, sa vo štvrtok stretli tiež s ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a prezidentom Fondu národného majetku SR Jozefom Kojdom. Na stretnutí s ministerkou rovnako ako s Miklošom upozornili hlavne na riziko vývoja verejných financií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS