ČLÁNOK
MMF odporúča znížiť bankový odvod
24. augusta 2013

Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej správe o stave slovenskej ekonomiky okrem iného odporúča znížiť bankový odvod. „Bankové dane rastú a negatívne ovplyvňujú ziskovosť bánk v čase, keď ekonomické prostredie je oslabené a úvery firmám klesajú. Odvod by mal byť znížený na úroveň porovnateľnú s inými európskymi krajinami a prostriedky z neho by mali byť alokované do lepšie definovaného rezolučného fondu,“ uvádza MMF vo svojej správe.

  V uplynulom roku boli podľa Slovenskej bankovej asociácie najviac zaťažené bankovým odvodom v Európskej únii práve slovenské banky. Veľkosť odvedených prostriedkov k výške bilančnej sumy bola desaťkrát vyššia, ako je priemer krajín, ktoré bankový odvod zaviedli. „Neprimerane vysoký bankový odvod, ktorého sme na Slovensku svedkami, vytvára v strednodobom horizonte riziko negatívneho dopadu na úverovanie firiem,“ uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský.

Aj podľa MMF je potrebné počítať s vplyvom bankového odvodu na úverovanie. „Existuje tu riziko, že dodatočné zaťaženie bánk môže brániť prenosu priaznivých menových podmienok do reálnej ekonomiky,“ konkretizuje správa MMF. Fond ďalej uvádza, že tradičný bankový model a obozretný dohľad významnou mierou prispeli k zdravému bankovému systému. Bankový sektor na Slovenku je podľa neho charakteristický vysokou likviditou a dobrou kapitálovou vybavenosťou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS