ČLÁNOK
MMF ocakáva tohtorocný globálny rast vyše 3 %
10. apríla 2003

Výkonný riaditel Medzinárodného menového fondu (MMF) Horst Köhler ocakáva, že rast globálnej ekonomiky v tomto roku presiahne úroven 3 %. Köhler uviedol, že Nemecko a Japonsko by mali urobit viac pre vylepšenie svojich súcasných hospodárskych vyhliadok.

Situáciu vo svetovej ekonomike charakterizoval ako „priemernú“ a obvinil Európu a Japonsko z nedostatocnej snahy za posledný rok urýchlit potrebné reformy. Podla Köhlera sa v prípade krátkej vojny v Iraku proces zotavovania svetového hospodárstva zrýchli od druhej polovica tohto roka, avšak neustálu hrozbu svetového terorizmu, ktorá brzdí rozvoj, musia najväcšie svetové ekonomiky riešit urýchlením štrukturálnych reforiem.

Šéf MMF považuje monetárnu politiku americkej centrálnej banky (Fed) do dnešného dna za adekvátnu a uviedol, že Fed môže dalej znížit sadzby, ak budú makroekonomické ukazovatele nepriaznivé. „V USA neocakávam recesiu, nemôžem ju však vylúcit,“ povedal Köhler. Európskej centrálnej banke odporucil tiež zníženie sadzieb, pre ktoré má podla neho dostatok priestoru, kedže podnikatelská aktivita v Európe je nízka. Podla Köhlera by to pomohlo Európe, ako aj celej globálnej ekonomike. Japonsku Köhler odporucil reštrukturalizáciu bánk a korporácií a zároven redukciu sadzieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS