ČLÁNOK
Minulý týždeň bol pre otvorené podielové fondy úspešný
18. apríla 2001

Po uplynulom období, ktoré neprialo ani akciovým, ani strešným fondom, bol minulý týždeň pre otvorené podielové fondy zväčša úspešný. Všetky fondy fondov združené v Asociácii správcovských spoločností a fondy peňažného trhu zaznamenali pozitívne výsledky a takmer všetky fondy investujúce získané prostriedky do akcií a zmiešané fondy dosiahli nárast hodnoty svojich podielov. Menej priaznivé obdobie však prežívajú dlhopisové fondy. Vyplýva to z údajov zverejnených Asociáciou správcovských spoločností.

Portfóliový manažér J&T Asset Management Boris Čarakčiev očakáva počas nasledujúceho týždňa korekciu rastu jednotlivých fondov z predchádzajúceho týždňa ako dôsledok realizácie dosiahnutých ziskov. „Pod pozitívne výsledky sa podpísalo minulotýždňové výrazné zvýšenie cien akcií na amerických akciových trhoch. Nálada sa bude meniť podľa toho, či sa očakávania investorov budú zhodovať so zverejnenými výsledkami. Spoločnosti zverejňujú výsledky hospodárenia za prvý štvrťrok 2001, čo je kľúčové pre analytikov a najmä pre investorov“, povedal Čarakčiev pre agentúru SITA.

Medzi fondmi peňažného trhu bol v minulom týždni najúspešnejší peňažný fond Koruna spravovaný spoločnosťou J&T Asset Management, ktorého hodnota stúpla o 0,48 %. Nárast hodnoty ostatných fondov peňažného trhu bol okolo úrovne 0,1 %. Podiely dlhopisových fondov zaznamenali menej priaznivé výsledky. Len približne tretina z nich zaznamenala nárast, pričom najviac posilnil výnosový dlhopisový fond DollarRent správcovskej spoločnosti Capital Invest o 1,66 %. Najhlbší pokles zaznamenal rastový dlhopisový fond Dollar Rent 1,59 % od rovnakej spoločnosti .

Počas minulého týždňa zaznamenali mimoriadne výsledky akciové fondy, najmä fondy spoločnosti KBC Equity Fund. Najvýznamnejší nárast na úrovni 33,83 % zaznamenal KBC Equity Fund Internet. Výborne sa darilo aj akciovému fondu KBC Equity Fund Technology, ktorý posilnil o 21,08 %. Analytik finančných trhov v ČSOB Marek Gábriš prisudzuje pozitívne výsledky na akciových trhoch zmene postoja investorov k technologickým titulom, čoho dôkazom je, že technologický index NASDAQ sa v minulom období odrazil od dna na úrovni 1 638,8 bodu a začal rásť. Na ďalší vývoj podľa neho existujú dva názory. Prvý hovorí, že prepad je na konci a akcie sa už odrazili od dna. Druhý názor je, že prepad bude pokračovať až do konca tohto roka. Menej sa darilo akciovým fondom správcovskej spoločnosti Capital Invest, ktorej akciové fondy poklesli v priemere o 5,24 %. Najhlbší prepad zaznamenal jej akciový výnosový fond TopAmerica o 6,95 %.

Väčšina zmiešaných fondov zvýšila hodnotu podielu. Najvyšší nárast pritom dosiahol Zahraničný rastový fond spoločnosti Amslico AIG Funds 1,67 %. Všetky fondy fondov boli v minulom týždni úspešné a zaznamenali nárast. Najviac pritom získal VB-Modern Times spravovaný spoločnosťou Volksbanken-KAG 9,70 %. Najnižší nárast dosiahol KBC Master Fund Defensive od KBC Master Fund, keď posilnil o 1,05 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS