ČLÁNOK
Minoritní akcionári požiadali o zvolanie MVZ
14. apríla 2000

Central European Growth Fund Plc. vlastniaci 3,24 % akcií VSŽ, a.s., Košice a spoločnosť Masad, a.s., Bratislava so 6,92-percentným podielom na základnom imaní VSŽ požiadali listom z 11. apríla predstavenstvo VSŽ o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) spoločnosti. Central European Growth Fund Plc. patrí do skupiny Credit Suisse Asset Management, Masad je členom skupiny Penta Group (PG). Informoval o tom Jaroslav Hačšák z PG.

Uvedení akcionári navrhujú program MVZ, podľa ktorého by mali byť akcionári informovaní o spôsobe reštrukturalizácie VSŽ, jej ďalšom postupe a dopade na cenu akcií. Súčasťou navrhovaného programu je aj rozhodnutie MVZ o ďalšom postupe pri reštrukturalizácii VSŽ a rozhodnutie o rozsahu obmedzenia práva predstavenstva konať v mene VSŽ v súvislosti s reštrukturalizáciou. Akcionári žiadajú aj informácie o pláne USX Engineers & Consultants a o predbežných výsledkoch z prebiehajúcich daňových kontrol.

J. Haščák upozornil, že v súčasnosti nemôže hodnotiť ponuku U.S. Steel, keďže nepozná jej podmienky. Cieľom uvedených krokov je podľa neho zabezpečiť informovanosť akcionárov. „Spôsob, ktorým boli doteraz informovaní akcionári VSŽ, považujeme za nedostatočný,“ povedal Haščák. Konkrétny postup Penty na MVZ ovplyvnia podľa neho informácie o ponuke U.S. Steel. V prípade jej neschválenia je podľa Haščáka otvorená cesta pre ďalších potenciálnych investorov.

Podľa PG neodzrkadľuje súčasná cena akcií VSŽ na trhu ich skutočnú hodnotu, a preto investície do tohto cenného papiera ponúkajú pre investorov vysoký ziskový potenciál. To bol dôvod, prečo začali spoločnosti skupiny PG nakupovať akcie VSŽ, ktoré zatiaľ získali pri cenách 93 až 95 Sk. „PG disponuje v súčasnosti asi 10 % akcií VSŽ. Prebieha záverečná fáza rokovania s ostatnými akcionármi o predaji ich podielov, takže v priebehu apríla a mája sa objem akcií VSŽ vo vlastníctve spoločnosti Masad ešte zvýši,“ dodal Haščák. Zástupcovia PG by sa mali v priebehu štvrtka stretnúť aj s prezidentom VSŽ Gabrielom Eichlerom.

J. Haščák zdôraznil, že podporu akcionárom, menovite spoločnosti Masad, vyjadrila aj spoločnosť Templeton Funds. Táto firma sa formálne pripojila aj k žiadosti o zvolanie MVZ.

Na základe spoločnej dohody z 24. marca 2000 by sa firma U.S. Steel spoločnosti USX Corporation mala stať vlastníkom oceliarskych a príbuzných položiek spoločnosti VSŽ Košice. Americká spoločnosť získa oceliareň a všetky aktíva súvisiace s oceliarskou výrobou a vytvorí úplne nový podnik. Dohoda je podmienená úspešným ukončením procesu legislatívneho auditu VSŽ zo strany U.S. Steel a súhlasom predstavenstva USX Corp. a akcionárov VSŽ. Vedenie amerických oceliarní by malo rokovať posledný aprílový týždeň, valné zhromaždenie VSŽ by sa malo konať v máji.

Spoločnosti Templeton Asset Management, Hansberger Global Investors, Central European Growth Fund a Merita-Nordbanken patriace medzi minoritných akcionárov VSŽ už v novembri 1999 listom upozornili premiéra Mikuláša Dzurindu na riziká takéhoto postupu transformácie železiarní. Podľa ich vyjadrenia totiž uspokojí iba veriteľské banky a doplatia naň minoritní akcionári.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS