ČLÁNOK
Ministri schválili zámer doprivatizácie Slovak Telekomu
11. februára 2015

 Vládny kabinet v stredu schválil zámer doprivatizácie majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku SR (FNM) v spoločnosti Slovak Telekom (ST). „Materiál dnes vláda schválila. Je to zámer prevodu majetku štátu na iné osoby, kedy vláda v tomto materiáli odsúhlasila prevod spôsobom IPO, takzvanej ponuky na kapitálovom trhu. Druhý variant je samozrejme aj priamy predaj, ale prioritne budeme pretláčať kapitálový trh, aby cenu vygeneroval trh,“ povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Ako ďalej dodal, malo by to byť čo najtransparentnejšie a čo s najväčším výnosom. „Poradcovia, ktorí pracujú pre Fond národného majetku SR, renomované banky, nám urobia odporúčania, takže verím tomu, že v krátkej dobe by sme tento proces mohli ukončiť,“ doplnil šéf rezortu hospodárstva. Schválený materiál by mal do 30 dní prerokovať parlament.

„V rámci návrhu štátneho rozpočtu, respektíve v rámci rozpočtu, ktorý bol schválený, očakávame približne jednu miliardu eur. Samozrejme celý proces závisí od toho, aká príde ponuka, respektíve akým spôsobom sa vysporiadame s IPO,“ reagoval na možný výnos z predaja akcií štátny tajomník Ministerstva financií SR Radko Kuruc. Podľa neho rezort financií dlhodobo presadzuje, aby sa získané prostriedky použili primárne na zníženie dlhu.

Minulý týždeň spomínaný materiál Pavlis stiahol z rokovania pre administratívne detaily. Podrobnosti však konkretizovať nechcel. „Nechcem hovoriť o takých technických veciach, to sú detaily, ktoré sa týkajú len materiálu. Doplníme tam niektoré veci,“ povedal pre novinárov minulú stredu.

Ministri prijali ešte 13. marca 2013 uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a FNM na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom. Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome.

Vlani 12. februára bolo podpísané memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom AG, SR zastúpenou rezortom hospodárstva, FNM a firmou ST v súvislosti s predajom 49 % akcií ST slovenskými akcionármi. Následne fond začal s výberom investičnej banky. Vedenie Fondu národného majetku SR začiatkom júla podpísalo mandátnu zmluvu s investičnými bankami J. P. Morgan Securities PLC, J. P. Morgan Limited a Citigroup Global Markets Limited. Banky by mali koordinovať a riadiť proces predaja 49 % akcií spoločnosti Slovak Telekom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2022

USD 0,964 0,000
CZK 24,661 0,021
GBP 0,893 0,001
HUF 406,650 2,180
CAD 1,320 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS